Загриженоста во врска со сексот што ги мачи мажите и жените

Повеќето од нас повремено се соочуваат со некои од загриженостите за сексуалните односи, за кои ние обично немаме со кого да разговараме или да побараме совет, или ни е непријатно да го побараме од експерт.

Наместо совет од експерти, ние често се држиме до тоа дека се ќе си дојде природно, односно дека ќе дојдеме до ова “преку пракса”, а тоа баш не е случај. Тоа е штета затоа што има информации кои ќе го подобрат вашиот интимен живот.

Не мора секој пат да биде забавно и страсно

Една од предрасудите е дека сексот секогаш мора да биде забавен, страстен и секогаш мора да уживате во она што вашиот партнер го прави или да ви направи, како и дека тие се “оние” моменти кои ве поврзуваат.

Вистина е дека можеби дури и не се сеќавате кога последен пат сте доживеале оргазам, дека понекогаш вашата позиција во која често имате врска понекогаш е непријатна или дека сте паднале од креветот неколку пати кога се обидувате да ги извршите некои пози кои гарантираат сензационално задоволство.

Слично на тоа, очекувано е долг, односно страстен премин во сексуален чин. Студијата, во која беа тестирани 152 хетеросексуални двојки, покажа дека, на пример, и мажите и жените сметаат дека идеалната предигра – пред пенетрацијата – треба да трае од 18 до 19 минути.

Жените велат дека навистина трае околу 11 минути, додека мажите се убедени дека тоа губење на времето во просек трае повеќе од 13 минути.

На работа најчесто размислуваме за секс

Во реалниот живот, секс-сцените ретко изгледаат како оние во филмовите, ниту пак имаме време за 15-минутен сензационален “вовед” со јагоди и шампањ или да потрошиме половина прелив од чоколадо.

Ние нема да се запознаеме најчесто со наоѓање нечија шамија на врвот од највисоките облакодери во градот, така што ќе сонуваме романтична приказна и жешка сцена со мистериозна личност додека не случајно не откриеме мирис на шега и не го следиме тоа лице низ градот.

За секс, верувајте или не, ние обично мислиме – во канцеларијата, најверојатно поради здодевност, или да ги одмориме мислите за утрешниот буџет.

После секс, ние обично не зборуваме за заедничка иднина едни со други на рамо до долго време во ноќта. Сепак, малку е доволно да го освежиме нашиот сексуален живот и да го зајакнеме нашиот однос со нашиот партнер, само за да се ослободиме од некои предрасуди.

Ако често чувствувате болка за време на сексуален однос, не го игнорирајте. Првиот проблем може да биде сувоста на вагината и релативно лесно може да се реши со помош на масла за подмачкување.

Но, ако болката или непријатноста траат, можете да направите гинеколошки преглед, бидејќи причината може да биде повеќе. На пример, ако користите кондоми, причината може да биде дури и алергија, или иритација на кожата на вагината.

Причината може да биде намалување на нивото на естроген, кое може да се реши со контрацептивни таблети или креми, но исто така може да има и рани на вагиналните ѕидови кои треба да се третираат.

Секс со повеќе партнери не значи дека сте големи љубовници

Можете да бидете исто толку неверојатен љубовник ако претходно сте имале еден или дванаесет партнери, бидејќи сексуалната пракса не подразбира напредок во таа смисла. Покрај тоа, наместо техничка совршеност, уште поважно е колку сте спремни да истражите, колку многу вие и вашиот партнер си верувате и колку сте спремни да стимулирате нови појави, игри, допири и слично.

Освен тоа, фактот дека некој има искуство и технички вештини нема да ги воодушеви партнерите како поврзаност, доверба и љубов.

Ова не треба да биде табу тема и ниедна жена не треба да биде изненадена од фактот што таа го истражува своето тело и ужива во тие допири. Освен тоа, факт е дека си го знаеш најдоброто и дека можеш да му помогнеш на партнерот лесно да те доведе до оргазам.

Освен тоа, не треба да се засрамиш од опремата што ја имаш во фиоката. Истражувањата покажуваат дека повеќе од половина од жените и речиси половина од мажите во одреден момент од нивниот живот во креветот со партнерот користеле вибратор.

Не заборавајте дека вие сте, меѓу другото, сексуално битие

Кога го има многу во нашиот живот, сексот нам ни ги растрга мислите, но кога го има помалку, најдобриот начин за промена на работите е – да се размислува за секс. Човек не смее да заборави дека и тој е сексуално битие и дека има некои потреби, бидејќи така ќе бидете спремни да “одговорите” кога ќе ви се појави можност за врска во животот.

Бидете искрени према себе, размислете што ве возбудува и што сакате да доживеете и да го побарате, без разлика дали сте во врска или не. Нема ништо лошо во авантурата што ќе ја доживеете со лицето што го среќавате на патот.

Големината ги грижи и неа и него

И мажите и жените се мачат со сличен вид на размислување: “Можеби е премногу голем (а), можеби е премногу мал (а), можеби треба да го (ја) избричам …” Како и да е, не го кријте тој дел од телото пред вашиот партнер затоа што – не е важно.

Имено, сите вагини се различни, но за мажите тој дел од телото е секогаш убав и пожелен. Еднакво е и за жените и мажите. Во голем број студии за она што го сакаат мажите и жените кога станува збор за гениталиите на партнерот, не постои правило, а повеќето жени, на пример, ќе уживаат повеќе со партнер кој има помал пенис, отколку со оној со огромен.

Ако умирате за тоа да пробате нешто ново во креветот, немојте да се колебате. Повеќето жени се откажуваат поради срамот на нивниот партнер да предложи нова поза или ново движење, меѓу другото, бидејќи се плашат дека тоа нема да излезе добро, туку смешно.

Разбирливо, но на кој му е грижа ако падне ногата, ако не стоите позитивно, ако вашиот стомак малку виси или ако паднете на задник, ако се испостави дека е полн погодок и задоволството да е на врвот.

Слободно можете да се изразите и да уживате во тоа, да ги преземете иницијативата и уздите во креветот, или да разговарате со вашиот партнер за вашата фантазија – ова може да биде добра предигра.

10 Shares