Возбудливиот живот на првиот човек на Твитер Милјардерот кој јаде само ЕДЕН ОБРОК на ден

Започна со софтвер за таксисти и ја бранеше својата компанија пред конгресот на САД.

Од борбата против армиите на ботови до негирањето на гласините за коса на брада испратени до раперот Азеалија Бенкс, извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, води необичен луксузен живот.

Дорси имаше бурна кариера во Силиконската долина. Откако беше еден од ко-основачите на Твитер во 2006 година, две години подоцна беше назначен за извршен директор на компанијата, но во 2015 година се врати со основање на својата втора компанија Сквер, пишува Бизнис Инсајдер

Оттогаш тој ја водеше компанијата преку технолошка борба што ги зафати социјалните мрежи, сведочеше неколку пати пред Конгресот на САД.

Дорси исто така предизвика доста полемики и критики, истакнувајќи ги постите и ледените бањи како дел од неговата дневна рутина. Сепак, неговиот живот не е целосно спартански. Како и некои други милијардери, тој поседува неверојатна куќа, излегува со модели и вози брзи автомобили.

Еве неколку од главните моменти на чудесниот живот на Џек Дорси:

– Дорси започна со програмирање додека одеше во гимназијата Бишоп Дубург во Сент Луис. На 15-годишна возраст, тој направи софтвер за диспечери кои сè уште користат некои такси компании.

– Кога не посетуваше специјализирани продавници за електроника, Дорси често присуствуваше на панк-рок концерти. Денес, тој не е голем обожавател на неговата фризура од тоа време.

– Како и многу негови колеги, технолошки милијардери, Дорси никогаш не завршил колеџ. Накратко присуствуваше на Универзитетот за наука и технологија во Мисури и се префрли на универзитетот во Њујорк пред да се откаже.

– Во 2000 година, Дорси изгради едноставен прототип што му овозможи редовно да ги информира своите пријатели за неговиот живот преку Блекбери и испраќајќи електронски пораки. Се чинеше дека никој навистина не е заинтересиран, па тој накратко ја отфрли идејата.

– Забавен факт: Џек Дорси е исто така лиценциран масер. Доби лиценцата околу 2002 година, пред да влезе во технолошката сцена.

– Се вработи во компанија за под името Одео, каде ги запозна своите идни партнери, ко-основачи на Твитер. Тужбата прекината во 2006 година, па Дорси се врати на неговата идеја за размена на пораки и Твитер се роди.

– На 21 март 2006 година, Дорси го објави својот прв твит. Неговиот профил на Твитер е едноставен – @jack.

– Дорси и неговите партнери, ко-основачи, Еван Вилијамс и Биз Стоун, го купија домејнот “Твитер” за околу 7.000 американски долари. Тој имаше 30 години.

– Една година подоцна, Дорси веќе беше помалку ангажиран на Твитер. До 2008 година, Вилијамс ја презеде функцијата извршен директор, а Дорси беше претседател на управниот одбор.

Дорси веднаш започна со нови проекти. Тој инвестираше во Foursquare и започна стартување за плаќање наречено Square, што им овозможува на сопствениците на мали бизниси да прифаќаат кредитни картички преку додатоци за паметни телефони.

– Твитер излезе во јавноста во ноември 2013 година, а Дорси стана милијардер за неколку часа. Во 2014 година, Форбс изјави за 2,2 милијарди долари на нето-вредноста на Дорси. Заклучно со март годинава, „вредеше“ приближно 5,1 милијарди долари.

– На крајот на 2019 година, Дорси најави дека ќе се пресели во Африка најмалку три месеци во текот на 2020 година. Неговата најава дојде по обиколката во Етиопија, Гана, Нигерија и Јужна Африка.

„Африка ќе ја дефинира иднината (особено онаа поврзана со биткоинот!). Сè уште не сум сигурен каде, но ќе живеам таму од 3 до 6 месеци во средината на 2020 година“, објави на Твитер.

1 Shares