(ВИДЕО) Вондредна состојба прогласена во New York | Десетици жртви во поплавите

Повеќе десетици лица го загубија животот во поплавите, кои го погодија североисточниот дел на САД.

Градоначалникот на New York, Бил де Блазио прогласи вонредна состојба поради поплавите предизвикани од тропската бура Ида.

Метро во повеќето делови на градот е затворено, а полицијата ги предупредува граѓаните да не излегуваат на улица.

Илјадници луѓе останаа без електрична енергија, многу патишта и железници се затворени.

Видеата покажуваат историски поплави во Newујорк откако Ида експлодираше на североисток

0 Shares