(ВИДЕО) Во Јапонија Голема Ерупција на најголемиот вулкан Монт Асо

Јапонската метеоролошка агенција го подигна нивото на тревога за вулканот, а властите рекоа дека проверуваат дали имало алпинисти на планината во моментот на ерупцијата.

Јапонските власти во средата предупредија на закана од течење на лава и паѓање на камења откако еруптираше вулкан на главниот јужен остров Кјушу.

Планината Асо е еден од најголемите активни вулкани во светот и најголемиот вулкан во Јапонија. Вулканот 1.592 метри (5.223 стапки) е популарна туристичка дестинација.

Ерупцијата фрли камења кои паднаа по тревните падини и пепел високи 3,5 километри, соопшти Јапонската метеоролошка агенција (ЈМА).

Еруптираше вчера околу 11:43 часот по локално време (0243 UTC), според агенцијата.

0 Shares