(ВИДЕО) Страшна сцена снимена од дрон: ‘Кога го видов ова, срцето ми застана. Не знам зошто се предомисли

Ајкулата долга метар и половина од нападот на сурферот можеби е одбиена од звукот на дронот или допир на јаже кое виси под вода од даската за сурфање.

Језива снимка од дрон, која потсетува на позната сцена од филмот Ајкула, покажува голема бела ајкула како плива околу сурфер на даска, додека тој не е целосно свесен за тоа кој демнее во длабочините, пишува Sky News.

32-годишниот Мет Вилкинсон воопшто не ја забележа ајкулата додека се движеше со рацете на неговата даска за сурфање во водите крај Балине, Австралија, и сфати каква опасност се појавила откако го виде видеото подоцна.

Ајкулата долга метар ипол од нападот на сурферот можеби е одбиена од звук на беспилотно летало или допир на јаже кое виси на даската, подоцна рекоа експертите на животните.

Се чини дека го слушнав звукот од нејзината опашка, па се свртев, но не видов ништо. Имав чудно чувство, но се убедив себе си дека се е во ред, како и секогаш кога си надвор за сурфање “, изјави Вилкинсон.

Неколку моменти подоцна, од дронот се слушна снимена порака дека ајкула е во близина и дека сите веднаш излегуваат од водата.

Кога сурферот подоцна ги виде снимките, тој рече дека срцето скоро му запре.

„Се чини дека таа веќе планирала да гризне, а потоа се предомисли заради мојот смрдлив мал прст“, рече Вилкинсон со кисела насмевка.

Beau Monks of Surf Life Saving NSW, кој управувал со дронот, вели дека чувствувал страв додека гледал како ајкулата излегува од длабочините и почнува да кружи околу Вилкинсон.

‘Не сум целосно сигурен зошто ајкулата одлучи да се сврти и да замине во последен момент. Можеби тоа беше нешто едноставно од допир на јаже од даската или звукот на елиса на дронот. ‘

Монакс вели дека морските суштества понекогаш нагло бегаат кога им се приближува дрон.

Патем, бројни напади со ајкули се забележани во Нов Јужен Велс, поради што беспилотни летала патролираат над водите покрај плажите во Балина, особено сега кога училишниот распуст е во полн ек.

2 Shares