(ВИДЕО) Србинот Далибор, 25 пати го собори Гинисовиот рекорд! Најдобар на Балканот

Далибор Јаблановиќ го исполни својот план да биде Србин со најголем број на рекорди на Балканот, а исто така беше прогласен и за најдобар конкурент на „Гинисовите предизвици“.

Страсниот носител на Гинисовиот рекорд во Србија, Далибор Јаблановиќ (30) од Стубица кај Парачин, досега 25 пати ги собори Гинисовите рекорди во 10 дисциплини.

Во живо собори уште еден рекорд – во брзината на одвиткување тоалетна хартија со едната рака.

Прославениот човек од Гинис сè уште нема мир, па на големо изненадување, неодамна мораше да биде домаќин на телевизиска екипа од Земјата на изгрејсонцето.

– Тие сакаа да снимаат рушење на рекорд во живо, и по неколку обиди успеав во тоа. Со едната рака го срушив рекордот во брзината на одвиткување тоалетна хартија, но не можам да кажам ништо за тоа додека не се емитува. Такви се правилата на договорот што го потпишав – вели младиот човек од Гинис. Според стариот српски обичај, тој донираше литар домашна ракија на новинар и снимател од Јапонија. Тој доби традиционална шамија што ја носеа нинџи и јапонски сувенири.

Далибор вели дека неговиот омилен рекорд е најмногу лажици во исто време избалансирани на телото.

Погледнете го видеото:

1 Shares