(ВИДЕО) Лесковачка за во Гинис | Во Лесковац испекоа плескавица тешка 76кгр

Многу годишното искуство го прави своето, но ние би сакале некој конечно конкурент да дојде следната година, бидејќи е малку здодевно да ги уриваме сопствените рекорди – велат рекордерите на Лесковац

Мајсторите за скара Предраг Лазаревиќ и Љубиша Ѓорѓевиќ од Лесковац постигнаа рекорд по петти пат во Лесковачката скара со печење џиновски плескавица од 76 килограми месо за скара.

После два часа напорна работа, го споделија со публиката, која цело време ги охрабруваше, пишува ЈугМедија.

Ова е петти рекорд по ред за Лазаревиќ и Ѓорѓевиќ . Гинисовата плескавица што ја направија пред две години тежеше 66 килограми и 250 грама, а кога го урнаа рекордот на своите претходници пред пет години, тежеше 50 килограми.

– Имаше мали тешкотии бидејќи кога плескавицата се сврте малку повеќе, се лизна и се стутка на едниот крај и се распука, но за време на печењето се собра повторно во еден дел, па се надевам дека жирито ќе го прифати записот бидејќи конкурсот е откажан само кога краевите се откинуваат.овој пат тоа не се случи – рече Лазаревиќ

Двочлениот тим на победничкиот ресторан „Колиба“ не се промени пет години, па мајсторите вежбаа ..

– Лазаревиќ за следната година навести нов рекорд, плескавица со тежина од еден килограм потежок од оваа година.

И овој пат, рекордерите изразија надеж дека следната година ќе добијат поголема скара за поголем рекорд, односно тенок послужавник на кој е испружена и се пече плескавицата.

0 Shares