ВИДЕО- Хеликоптер на САД „Black Hawk“ принудно слета на Улица во Букурешт

БУКУРЕШТ – Хеликоптер „Блек Хоук“, кој припаѓа на американската војска, во четвртокот итно слета на улица во Букурешт, сруши две јавни улични светла и запре сообраќај, но нема жртви.

Хеликоптерот беше дел од група кои вежбаа пред настаните за одбележување на денот на романското воено воздухопловство и крајот на романското воено присуство во Авганистан од 20-21 јули.

Снимките од очевидци покажуваат дека одеднаш се губи висината на хеликоптерот и тој почнува да лета ниско над автомобилите се додека не слета во близина на кружниот тек во центарот на градот, што сообраќајната полиција го расчисти.

Хеликоптерот сигнализирал дека има технички потешкотии, соопшти сообраќајната полиција.

0 Shares