(ВИДЕО) Големи протести на Антифа организацијата во САД | Викаат F**K Трамп, F**K Бајден

Видеа кои кружат на социјалните мрежи од рано наутро во средата, покажаа голем број демонстранти од антифа и црните животи кои маршираат на улиците во близина на Белата куќа, извикувајќи “Ф *** Трамп! Ф *** Бајден!”

Бидејќи резултатот од изборите меѓу претседателот Доналд Трамп и демократскиот предизвикувач Џо Бајден се уште е нејасен, видеата покажаа дека демонстрантите кои излегоа на улиците во Вашингтон Д.Ц., исто така, извикуваа дека не сакаат „повеќе претседатели“.

Некои видеа покажаа дека демонстрантите поставуваат огномет на улиците на главниот град на САД. Друг покажа дека демонстрантите се колнат кон полициските патролни автомобили што се движеле низ областа.

Илија Шафер, репортер на ТВ Блејз, сподели видео на Твитер, на кое се гледа како луѓето облечени во црно маршираат по улиците и извикуваат „Ф *** Трамп!“. и “Ф *** Бајден!” Некои носеа голем транспарент на кој пишуваше: „Изгори ја Американската плантажа“.

„Антифа се мобилизираа во многу голем број и тие маршираат кон непозната локација“, напиша Шафер во твитот доцна во вторникот вечерта, додавајќи дека носеле маски за гас, додека некои носеле оружје и штитови.

Антифа, кратенка од антифашистички, е чадор израз што се однесува на членови на левичарски милитантни групи кои се спротивставуваат на неонацистите и на белите врховисти.

3 Shares