(ВИДЕО) Денес, Апасиев во Вербален Дуел со Џафери

Пратеникот и лидер на Левица – Димитар Апасиев денес, пред почетокот на пленарната седница, влезе во отворен ВЕРБАЛЕН ДУЕЛ со претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, поради процедуралните злоупотреби кои перманентно ги прави собранискиот спикер.

Имено, владејачкото мнозинство им го ускратува уставното право на пратениците да предлагаат закони и други општи акти и упорно и тенденциозно, скоро два месеца, не ја става на дневен ред предлог Декларацијата за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии, предложена од нашите пратеници.

Левица укажува дека ќе се бори со сите средства, во и надвор од парламентот, за зачувување на македонските национални интереси! Борбата само што почнува, а оваа квислиншка власт на Заев, ќе сториме се’ да заврши на гнојарникот на Историјата.

p.s. По инцидентот, нашите пратеници ја напуштија салата во која останаа само 61 пратеник од владејачкото мнозинство на СДС и ДУИ. изјавија од Левица

Имено, на Апасиев му беше скратено времето за предлагање за цели 7мин, Џафери му дозволуваше предлгање по членот 77 додека Апасиев предложил по членот 70 за кое требаше да има 10минути говор.

Погледнете го видеото:

26 Shares