(ВИДЕО) Цунами по земјотресот на турски Измир носи чамци на море

Турското претседателство за катастрофи и управување со вонредни состојби (АФАД) ја погоди јачината на земјотресот 6,6 степени, додека американскиот геолошки институт соопшти дека тој бил 7,0 степени.

Удри околу 11:50 часот по Гринич и се почувствува по егејскиот брег на Турција и северозападниот дел на регионот Мармара, соопштија медиумите.

Епицентарот бил на околу 17 км од брегот на провинцијата Измир, на длабочина од 16 км, соопшти АФАД. Американскиот геолошки институт соопшти дека длабочината е 10 километри, а епицентарот е на 33,5 километри од турскиот брег.

1 Shares