Ве мачат комарците? Еве како да се ослободите од нив!

Ослободете се од малите крвопијци на природен начин! Овој рецепт ги одбива комарците и направете го за 5 минути.

Наместо да купувате различни хемикалии што треба да ги одбијат досадните комарци, зошто да не користите природно оружје?

Со доаѓањето на летото тие доаѓаат, и со потоплото време, многу животни се разбудија и сакаат да не изнервираат со своето присуство и напад во потрага по храна.

Не е лесно да се ослободите од малите крвопијци, но постојат ефективни природни лекови кои навистина делуваат, и што е најважно, не му штетат на вашето здравје.

За да уживате ова лето повеќе и помалку да се грижите за зуењето на комарците, ви носиме рецепт направен од себе, кој ефикасно ги одбива комарците, а вие сами можете да го направите за 5 минути.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ

Една тегла по избор, вода, свеж рузмарин, лимон, зелен лимон, есенцијално масло од лаванда, есенцијално масло од кедар, есенцијално масло од мајчина душица, есенцијално масло од лимон и кромид, свеќа во пловка.

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Изберете тегла или повеќе по ваш избор и пополнете ја со 3/4 вода.

Исечете лимон и зелен лимон на парчиња и ставете по две во секоја тегла и додадете неколку гранчиња свеж рузмарин.

Потоа додадете 10 капки од сите наведени етерични масла во секоја тегла, плус уште едно парче лимон или зелен лимон.

Одозгора ставете свеќа на водата.

Запалете ја свеќата и уживајте!

0 Shares