ТРАМП Pазбеснaт кон Албанците – “РЕШЕНИЕ ПО ЦЕНА НА РАЗМЕНА НА ТЕРИТОРИИ”

Германски Шпигел кажува за Хаос во американскиот протекторат!

Германскиот „Шпигел“ пишува „Хаос во американскиот протекторат“ затоа што американскиот претседател Доналд Трамп го заострува текот кој го наследи од поранешните американски претседатели и дека сака трајно решение преку специјалниот пратеник Белград-Приштина за Белград и Приштина.

Според весникот, Трамп го третира Косово како протекторат и го цементира барањето на Вашингтон за влијание во дворот на Европската унија, а Гренел, кого весникот го опишува како „фестичен дипломат“, треба да постави триумф на меѓународната сцена.

– САД сакаат мировен договор меѓу Србија и нејзината „поранешна провинција“ со разменување територии, вклучително и промена на границите – на што се спротивставуваат повеќето земји од ЕУ.

Тие сметаат дека „граничните промени на Балканот се исклучително опасни“, пренесува Шпигел.

Тоа се рече, потврда за таквата намера на Трамп се настаните околу разрешувањето на косовскиот премиер Албин Курти на 25 март.

„Кога неговата партија освои најголем број гласови на изборите на есен, беше јасно дека многу граѓани јасно сакаа да се пробијат со стариот систем на Косово. Неговата влада беше прва во Приштина каде воените ветерани немаа збор.

Сепак, таа преживеа само седум недели “, пишува весникот, додавајќи дека Курт сега ги обвинува САД дека се вклучени во рушење на неговата коалиција.

Текстот, исто така, проценува дека иако канцеларката Ангела Меркел изрази солидарност со Курти, Гренел очигледно долго време ги подготвуваше претседателите на Србија и на Косово за промена на курсот во Приштина.

„Во иднина, партијата на Рамуш Харадинај – поранешен герилски командант кој со децении ужива во наклонетоста на Вашингтон, може да ја врати власта во Приштина“, заклучува Шпигел.

0 Shares