Тој ширеше дезинформации за коронавирусот и ги критикуваше Бил Гејтс и Фаучи: Па Фејсбук и Твитер му ги банира профилите

Од Твитер велат дека Ајке континуирано ширел невистинити информации за новиот коронавирус, што е спротивно на правилата на социјалната мрежа.

Дејвид Ајке е еден од најпознатите теоретичари на заговор, според кого КОВИД-19 е само уште еден од големите заговори што е, меѓу другото, поврзан со новата генерација на 5G мобилни мрежи.

Поради своите активности на социјалните мрежи и Интернет, тој веќе доби црвен картон од Јутјуб и Фејсбук, кои го избришаа неговиот профил пред неколку месеци, а сега заврши на црната листа на Твитер.

Иако правилата на Твитер генерално не вклучуваат забрани и профили да се исклучуваат за ширење лажни вести, компанијата во јули објави дека нема да дозволи објави што шират лажни и погрешни објави и ќе брише профили за корисници кои континуирано ја кршат политиката.

Еден таков корисник беше Ајке, и тие коментираа на Би-Би-Си на Твитер дека неговиот профил е „трајно суспендиран“ за кршење на правилата за ширење дезинформации во врска со КОВИД.

Ајке на Твитер го следеа повеќе од 380 000 корисници, а покрај објавувањето на пандемиски теории на заговор преку неговиот профил, тој ги критикуваше Борис Johnонсон, Ентони Фаучи и Бил Гејтс во последните твитови.

Падот што, според Твитер, сепак ја истури чашата е најава на Ајке, поврзана со масовното тестирање на населението во Ливерпул. Тој коментираше дека она што се случува е „пристигнување на вооружените сили“ во градот за да се следи тестирањето, токму за што зборуваше пред неколку месеци кога рече дека армијата ќе се приклучи на фронтовите на фашистичката држава.

Додека неговите обожаватели сигурно нема да се согласат со ваквата одлука на Твитер и ќе продолжат да го следат на други дигитални канали, некои сметаат дека Твитер требаше да се реши на овој потег многу порано.

Твитер му дозволи со месеци постојано да шири дезинформации за КОВИД-19, објави британската организација „Центар за справување со дигитална омраза“, која претходно бараше исклучување на неговите профили на социјалните мрежи.

Покрај Ајке, минатата недела беше затворен и профилот на друга позната британска теоретичарка на заговор, Кејт Шемирани, а компанијата ги наведе истите причини за суспендирање на Ајке – континуираното ширење гласини за нов коронавирус.

1 Shares