Тајана (49) од Загреб: Умрев трипати од Ковид-19. Сега сум во инвалидска количка …

Тајана Јакиќ (49) од Загреб, се разболе од Ковид во март. Таа беше во болница три месеци и беше на апарати за дишење 45 дена. Ослабела 35 килограми, а и денес не може да оди без инвалидска количка.

Порано беше здрава

Мојот сопруг го донесе мојот син (3) под прозорецот. Залудно. Не можев да ја кренам главата за да го видам. Само би слушнал глас: ‘Мамо, еве не!’. Не можев да му одговорам и тоа најмногу ме повреди, рече Тајана Јакиќ (49) од Загреб.

Тие најтешки денови низ кои помина откако се разболе од коронавирусот во март, сега стојат зад неа, но таа се уште зборува за нив низ солзи. И секогаш ќе биде, вели таа. Нервозно, таа минува со раката низ косата и тресе по неколку влакна во воздухот секој пат.

Скоро ги нема во тилот. И имаше долга густа коса со која се гордееше. Дека останала без неа, дознала дури кога дошла на фризер. Нејзиниот сопруг немаше храброст да и каже.

Таа беше здрава

Таа веќе купи перика, признава таа, собрала храброст да ја избричи главата и да и стави целосно нова, вештачка фризура. Во моментов е фокусирано на собирање сила.

Тоа најмногу и недостасува.

Кога се јавив на оваа мајка на четири деца, која претходно беше прилично здрава, покрај тоа што имаше мал притисок и проблеми со тироидната жлезда, да се сретне со мене за да ми ја раскаже својата приказна, ја прашав дали и одговара некој утрински термин за работа.

Таа одговори:

„Работа? Госпоѓо, јас сум инвалид “.

Бев збунет. Помислив колку е оневозможена очигледно од порано, бидејќи каква врска може да има тоа со короната?! Но, не бев во право. Тајана, на која и беше дијагностициран вирусот корона на 22 март, денес поради оваа болест е зависна од инвалидска количка.

Таа веќе поминала многу физички терапии и сега може да направи неколку чекори придржувајќи се до инвалидска количка, но тоа е вистински напор за неа.

Благодарен сум и на тоа што вчера, повторно со болка, но и со храброст и волја, детално се сети на своите најголеми кошмари.

– Сите беа трауматизирани од земјотресот тој ден. Освен мене и моето семејство. Бевме во нешто сосема друго. Претпоставувам дека само ние не излеговме на улица тоа утро од страв од нов удар, а тоа е поради мене.

Само што немав сила да станам од кревет. Неколку дена пред тоа, сопругот, синот и јас имавме конјунктивитис. Добивме капки за очи од докторот. После тоа имав висока температура, околу 38.

На денот на земјотресот бев во најлош случај. Сопругот ме возеше до болницата. Прво отидовме во КБ Дубрава и тие не сакаа да ме видат таму. Потоа отидовме кај Ребро и тие ме одбија и таму.

Истото беше и на Клиниката за белодробни заболувања во Јордановац. Конечно бев примен на Клиниката за инфективни болести „Фран Михаlевиќ“. Тие ми направија тест за вирус на корона и ме испратија дома. После некој ден ми се јавија и ми рекоа дека сум позитивна – се присетува Тајана.

Треба да ве заспиеме и да ве ставиме на апарати за дишење

Нејзиниот сопруг Дарко (47) исто така беше позитивен, а неговиот син Лука беше негативен. Во тоа време, вели таа, веќе била толку болна што нејзиниот сопруг, кој во тоа време сè уште немал развиено висока температура, повторно ја одвел до „Фран Михаlевиќ“.

На респиратор 45 дена

Веќе пред портата во болницата, таа помисли дека ќе пропадне од истоштеност. Дишеше тешко. Некако, со помош на нејзиниот сопруг, успеа да влезе во болницата и да седне во инвалидска количка. Ја презедоа лекар и техничари.

„Слушнав како лекарот рече дека мораа веднаш да ме успијат и да ме стават на апарати за дишење. Патем, ме фаќа паника, но тогаш веќе не бев воопшто и не реагирав на тоа. Ми се чинеше како да зборуваат за некој друг, како да сум во филм – рече Тајана.

Таа беше на аспиратор 45 дена. За тоа време, тие морале да ја оживеат три пати. Беше на трансфузија на крв, беше пробиена коскената срцевина, а исто така мораше да се подложи на хемодијализа, бидејќи бубрезите почнаа да и откажуваат.

Доби згрутчување на крвта во ногата, и рана на грбот длабока 7,5 сантиметри од лежење. Неколку пати се обидоа да го извадат од респираторот, но бидејќи не може да функционира, повторно ќе го стават на вештачките бели дробови.

Како се викаш и дали знаеш каде си?

Се сеќава на моментот кога конечно ја симнаа од апаратот за дишење. Лекарот потоа ја прашал дали знае како се вика и каде се наоѓа, а таа точно му одговорила. Потоа ја праша дали знае датум.

– Размислив малку и потоа се сетив дека дојдовме ден по земјотресот, на 23 март. Му реков на докторот мислев дека е 23 март или најмногу 24 март. Тогаш тој ми кажа што ми се случило и каква состојба сум била во целото тоа време.

Кога рече дека во моментов е мај, паднав во транс. Како да верувате дека ве спасувале месец и половина, дека сте буквално растение – со тага вели Тајана.

Кога сакаше да стане од креветот, сфати дека не ги чувствува своите нозе. Како што се сеќава, солзите повторно доаѓаат до нејзините очи. Тој вели дека нема полошо чувство од тоа, а потоа сè уште се сеќава на …

– Најтешко ми беше што носев пелени и целосно зависна од медицински сестри и лекари. И тие беа прекрасни, никогаш нема да го заборавам тоа – вели Тајана. Таа беше пуштена дома на 15 јуни.

– Син ми се шокираше кога ме виде по три месеци. Подоцна, кога одев со помош на физикална терапија, тој ми аплаудираше на моите први чекори – откри таа.

Нозете ми се вкочанети, не можам да дишам

Сопругот зел боледување за да може да се грижи за неа. Медицинската сестра во заедницата доаѓаше на нејзина домашна нега три пати неделно и таа имаше физикална терапија секој ден. Две недели беа релативно добри за неа. Полека, но сигурно, таа започна да се опоравува.

И тогаш повторно почна да се чувствува лошо. Беше 4-ти јули и Тајана одеднаш почувствува како и се трнат нозете и потоа се друго. Почна да кочи и одеднаш не можеше повеќе да зборува поради тврдото лице. Не можеше да дише. Се, вели тој, се одвивало за помалку од една минута.

– Мојот сопруг повика брза помош и им рече дека имав мозочен удар. Син ми врескаше и некако со голем напор успеав да ја исцедам неговата рака со мојата вкочанета рака за да го утешам. Дури и денес, кога ги слушна сирените за брза помош, мојот син ме прашува: ‘Мамо, чичковците не дојдоа за тебе, нели?’ – вели жената.

Мислеше дека има мозочен удар

Брзата помош ја однела и веднаш и дале кислород. Вкочанетоста почна да опаѓа по два часа. Лекарите утврдиле дека нема мозочен удар.

Тој верува дека сите овие се последиците од ковид-19. Таа остана во болницата уште две недели.

Денес има 35 килограми помалку. Таа вели дека преживеала благодарение на љубовта што ја чувствува кон сопругот и синот и за трите возрасни деца што ги има од првиот брак, како и за пријателите кои и биле голема поддршка.

– Не можам да замислам поверен и пожртвуван сопруг кој се уште станува четири или пет пати ноќе со мене да ме однесе во тоалет, ме задоволува на сите можни начини и никогаш не се пожалил ниту за момент и рече дека му е тешко .

Додека бев во болница, пријателите носеа ручек за него и за детето, а понекогаш и чекор по чекор му објаснуваа како да готви оброк. Горда сум на сите нив, тие беа мојата сила – рече Тајана. Планирано е да се вратиме на работа оваа година. Тој е лут, вели тој, на луѓето кои се ноншалантни кон вирусот.

– Знам дека сум редок случај и дека нема многу луѓе кои имаат такви последици од корона вирусот. Но, сепак, моето сценарио може да му се случи на секој – рече Тајана, економист кој работеше во канцеларијата во Леснина.

Никогаш не открила како точно се заразила.

извор: 24sata

7 Shares