Стално нешто Грицкате? Од Досада или Глад? (4 здрави и вкусни закуски за грицкање)

Овие 4 закуски не само што се здрави, но исто така помагаат да се задржи вашата тенка линија

Суви смокви

Сувите смокви се провкласен извор. Ќе ви го снабдат телото со потребната енергија, па затоа е идеално да ги јадете пред да почнете со тренинг. Покрај тоа, тие содржат големо количество калиум – важен минерал за забрзување на регенерацијата на организмот.

Бадеми

Тие се богати со алфа-токоферол, форма на витамин Е, што телото го апсорбира најбрзо. Овој витамин има антиоксидантна активност и спречува оштетување на клетките после тренингот. Изедете една рака бадеми во текот на денот.

Темно чоколадо

Тоа содржи флавонол што припаѓа на групата билни материи кои му користат на здравјето. Исто така го стимулира крвотокот, што особено ќе ги задоволи вашите мускули по тренингот.

Банани

Поради големиот број на калиум што го содржи ова овошје нема да имате мускулни грчеви. Покрај тоа, поради големи количини на јаглехидрати, тие се право супер-гориво за мускулите.

5 Shares