Русија пријави случаи на зараза повеќе опасна од Делта сојот на Ковид19

Новата варијанта на крајот може да ја замени делтата, иако процесот може да биде бавен.

Русија пријави неколку инфекции со нова варијанта на Ковид-19 за која се верува дека е позаразна од делтата, објави во четвртокот новинската агенција РИА.

Можно е варијантата AY.4.2 да се шири побрзо, рече научникот Камил Хафизов, цитиран од РИА.

Тоа може да предизвика ново уште побрзо ширење на инфекцијата, а Русија со денови се соочува со невидени рекорди, пренесува ХИНА.

Новата варијанта на крајот би можела да ја замени делтата, иако процесот може да биде бавен, рече Хафизов. Претседателот Владимир Путин оваа недела го одобри владиниот предлог за еднонеделно отсуство од работа да започне на 1 ноември, бидејќи бројот на смртни случаи низ Русија во изминатите 24 часа во средата достигна нови рекорди, 1.028 смртни случаи и 34.073 нови инфекции.

Варијантата AY 4.2 е веќе откриена во Велика Британија и неколку други европски земји, а Израел во средата објави дека го идентификувал првиот случај на нејзина територија.

Под-варијантата AY 4.2 сочинува околу 6 проценти од примероците со секвенционирани примероци, објави Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство минатата недела, но не е под истрага и не е означена како варијанта на загриженост.

Франсоа Балоу, директор на Институтот за генетика на UCL во Лондон, рече дека новата варијанта е се уште ретка и се чини дека не е повеќе заразна од другите.

0 Shares