Професор по историја заклан на јавно место во Париз за карикатури на пророкот Мухамед (видео)

Француски професор кој неодамна им покажа на студентите карикатури на пророкот Мухамед беше убиен во петокот во околината на Париз, а неговиот напаѓач, кој му го пресече вратот, беше убиен од полицијата.

Според полициски извор, професорот по историја бил убиен на јавно место недалеку од неговото училиште Боас д’Олн во Конфланс-Сен-Онорин, близу Париз.

Убиецот на професорот е осумнаесетгодишник роден во Москва, објави во петокот француската мрежа БФМТВ.

Државното правобранителство за случаи со тероризам објави дека отвори истрага за „убиство поврзано со тероризам“ и „злосторничко здружување заради извршување терористичко дело“.

Претседателот Емануел Макрон пристигна на местото на злосторството. Министерот за внатрешни работи eraералд Дарманин го прекина патувањето во Мароко и се враќа во Париз.

Убиството е напад врз француската нација, рече министерот за образование Jeanан-Мишел Бланкер на Твитер. „Нашето единство и нашата решителност се единствениот одговор на ужасот од исламистичкиот тероризам“, напиша тој.

Во Националното собрание, пратениците станаа и со тоа му оддадоа почит на професорот, осудувајќи го „одвратниот напад“.

Нападот се случил околу 17 часот, изјави полициски извор.

Француската агенција Франс Прес наведува дека полицијата пристигнала на повик поради сомнителен човек кој се движел околу училиштето.

По пристигнувањето, тие го пронашле мртвиот човек, а потоа го забележале осомничениот оддалечен околу двесте јарди. Им се заканил со ладно оружје што им изгледало како нож, а тие отвориле оган и го раниле. Наскоро почина.

Нападот се случи три недели откако 25-годишен Пакистанец ги нападна поранешните простории на весникот „Шарли Ебдо“ со секира од месар кога две лица беа тешко повредени.

Извршителот на исламистичкиот напад им рекол на истражителите дека тоа е казна за цртаните филмови на Мухамед објавени на почетокот на септември во Шарли Ебдо, кои станаа мета на џихадистите поради нив.

Шарли Ебдо ги објави повторно тие цртани филмови на 1 септември по повод почетокот на судењето за нападите во Париз во јануари 2015 година, кое завршува на 10 ноември. Дванаесет лица, вклучително и новинари и карикатуристи на неделникот, беа убиени во напад на сатиричен весник на 7 јануари 2015 година.

1 Shares