Професионален Фризер кажува колку често треба да ја миете косата со шампон и зошто

Џулиен Фарел, основач на салонот „Џулиен Фарел, сопственик на салонот и спа“ во Њу Јорк, вели дека многу луѓе премногу често користат шампон кој ги отстранува природните масла, оставајќи ја косата сува и кршлива.

Фарел изјави дека многу луѓе всушност премногу често ја мијат косата – и предупреди дека може да направите повеќе штета отколку добро.

Стилистот советуваше да не се користи шампон на дневна основа, бидејќи всушност може да има негативни резултати, велејќи „Ако секој ден шампонирате, ќе ви ги одземе од скалпот сите природни масла и може да доведе до сува, кршлива коса“.

Наместо тоа, тој рече дека треба да го користите шампонот најмногу два или три пати неделно.

Тој рече дека косата на неговиот клиент станува многу помалку мрсна кога поретко користите шампон бидејќи главата произведува себум (природни масла) кои помагаат да се одржи косата здрава и мека.

Едноставно одржување на косата под вода е доволно за да се отстрани вишокот на масло според искуството на Џулиен, но премногу често користењето шампон целосно ќе ја уништува, правејќи ја вашата коса многу полоша.

Тој додаде дека единствен исклучок од правилото се луѓето кои имаат мрсна кожа на главата, велејќи дека ако вашата коса е густа и има многу масло до 17 часот навечер, можеби ќе треба почесто да го користите шампонот за да ги балансирате нивоата на мрснотија.

И, теоријата е поткрепена од многу други професионалци за коса, вклучувајќи го и експерти за пантене, стилистот Барни Мартин.

Барни тврди дека дури и оние со природно мрсна и фина коса не треба да ја мијат секој ден – со нејзин единствен исклучок од правилото ако се тие професионални пливачи.

Споделете го ова со вашите пријатели на социјалните мрежи – така ни помагате да постоиме – Ви благодариме

3 Shares