Паровите од долгорочните бракови откриваат како да се задржи страста во спалната соба

Која е тајната на успешните бракови?

Голем број бракови денес се распаѓаат, а многумина тврдат дека бракот е минато и дека моногамијата не е одржлива.

И покрај песимизмот и цинизмот што владеат, постојат парови на кои им се восхитуваме и чии успешни односи ни даваат надеж и вера во таа вистинска и доживотна љубов. Која е нивната тајна? Што е рецепт за успешна врска?

И што е најважно, како да се задржи страста дури и по многу години заедно?

Она што треба да знаете е дека за стабилна и долгорочна врска меѓу мажот и жената треба многу повеќе од љубов. На почетокот на секоја врска, односот помеѓу мажот и жената е страстен.

Меѓутоа, по неколку години заеднички живот или брак, кај многумина таа страст поминува или едноставно исчезнува.

Научниците и психолозите тврдат дека е можно да се одржи страста во врската многу години, а паровите од успешните врски ни ја откриваат нивната тајна…

Поставувајте си едни со други секси прашања

Паровите од долгорочните бракови тврдат дека е многу важно да се одржи страста во врската, а за да ја “зачините” ситуацијата, да си поставувате едни со други секси прашања. На пример, прашајте го својот миленик што мислите за новата долна облека, зборувајте за тоа каде би сакале да пробате секс, итн.

Листата е бесконечна, а сигурно и самите на ум имате многу жешки теми. Не плашете се да зборувате за нив со вашиот партнер.

Не ја игнорирајте вашата сопствена сексуалност

Многу жени кога стануваат мајки ја забораваат својата сексуалност, а нивното дете станува приоритет за нивниот партнер, поради што подоцна таа пати. Значи, без разлика колку имате обврски или дури и кога имате деца, не заборавајте на себе како за жена.

Не го игнорирајте изгледот, вложувајте на себе и направете го она што ви е потребно за да бидете секси.

Пронајдете забава

Откако сте веќе со партнерот долги години, сосема е вообичаено дека врската ќе западне во некоја рутина, а сексот станува поредок или, во најмала рака, досаден. За да се избегне ова, најдете начин да го зачините вашиот сексуален живот.

Секс играчките се само еден од овие начини. Што и да е, не плашете се да експериментирате со партнерот.

Бидете најдобри пријатели

Една од најголемите тајни за успешните долгорочни односи е дека партнерите се исто така најдобри пријатели. Кога вашиот партнер е и ваш најдобар пријател со кого може отворено да зборувате за сè, тогаш е многу полесно да се задржи интимноста.

Дури и по многу години. Партнерот треба да биде лицето со кое сте поминувале многу и секогаш ќе биде таму за вас – во добри и лоши времиња.

Ова создава силна врска помеѓу партнерите која има позитивно влијание врз односот и интимноста, и тоа е нешто што вам никој не може некогаш да ви го одземе.

Запомнете дека малите знаци на внимание имаат голем ефект

Иако по долга низа на заеднички години можеби ви изгледа глупаво вашиот партнер да ви донесе цвеќе, или да ви купи нешто за да ве изненади, таквите мали гестови се од суштинско значење, бидејќи тие ви помагаат да ја задржите таа доза на возбуда и да покажете колку многу се грижите еден за друг.

Започнете со предигра надвор од спалната соба

Не дозволувајте вашиот сексуален живот да се води само на брачниот кревет. Заведете го вашиот партнер додека сте во кујната или под туш.

Облечете си секси долна облека, воведете некоја секси играчка, а предиграта започнете ја некаде на друго место, само не во спалната соба.

И смејте се за време на сексот, тоа ќе ви помогне да останете опуштени и да го задржите пламенот на страста.

Присетете се на почетокот на вашата врска

За да се одржи страста во односите, понекогаш е добро да се потсетиме на првите денови од заљубувањето. Со зафатениот секојдневен живот и сите одговорности што ги носи животот, лесно е да паднеме во монотонија.

Меѓутоа, ако сте тука и таму, присетете се на она што ве привлекло едни кон други, ќе бидете поинтимни.

Интимноста не е само секс

Најважните моменти на интимност се оние што се случуваат надвор од спалната соба. Допир, бакнежи, поглед и слични гестови значат многу и влијаат врз односот помеѓу партнерите.

Постојат многу начини да се задржи интимноста, а повеќето од нив воопшто не се поврзани со сексуалноста.

Патувајте

За да се ослободите малку од обврската и сите проблеми, понекогаш паузирајте и одете некаде со вашиот партнер. Тоа може да биде некој краток викенд или барем еднодневна посета. Единствено важно е да се промени околината и да се биде заедно.

Многу е добро да се ослободите од сè, од стресот и сите други дистракции што може негативно да влијаат на вашиот однос.

Почитувајте се еден со друг

Многу важна работа во секој однос е да се почитуваат партнерите еден со друг. Без тоа, односот нема смисла. Откако ќе му се обратите на својот сопруг со сочувство, почит и љубов, а вашата врска ќе се заснова на цврсти темели, тогаш ќе бидете во можност сигурно да ги истражите вашите сексуални потреби.

Слушајте го вашиот партнер

Кога разговарате за важни работи, многу е важно вие и вашиот партнер да се фокусирате на зборување и слушање на она што има другиот да каже. Односот сочинува двајца луѓе и двајцата треба да знаат како да постигнат компромис и да бидат подготвени за тоа.

Прославете ја вашата љубов

Без разлика колку години сте биле заедно, секогаш се стремите да ја одбележите годишнината на посебен начин. Љубовта заслужува да се слави, нели?

За да ја задржите страста во вашата врска, настојувајте да ја славите љубовта барем еднаш месечно.

Фокусирајте се на патот

Сосема е нормално што сексот по 20 години брак не може да биде ист како што бил на почетокот на врската. Со години се јавува некоја зрела интимност која нема крајна цел. Наместо тоа, треба да се фокусираме на сегашноста и да се поврземе со партнерот како едно, а водењето љубов треба да биде страсно и исполнето.

Впрочем, тоа е вистинското значење на љубовта.

5 Shares