Панедмијата ќе исчезне до Есен

Како пример држава со стекнат имунитет на стадо е Велика Британија каде седум дена по ред бројките на заразени драстично опаѓаат.

Достигната е бројка на пад половина од нивото на претходната недела иако голем дел од мерките со забрани се укинаа во Велика Британија.

Во текот на изминатите седум дена, имало 229.828 случаи, додека претходната недела имало 332.068 случаи. Намалувањето од 102.420, што е 31 отсто, е најголемото досега на неделно ниво.

Премиерот Борис Џонсон сепак предупредува дека е рано да се претпостави дека е победена пандемијата, но многу негови соработници анонимно рекоа дека земјата е цврсто на пат кон закрепнување.

Неименуван висок функционер за „Дејли Меил“ изјави дека програмата за вакцинација, заедно со повеќе од 5,7 милиони заразени луѓе, значи дека вирусот се бори да најде нов домаќин.

„Практично е готово, но никој не забележа … Се разбира, мора да бидеме претпазливи во случај на појава на нов, страшен вид, но во спротивно ковид е на прагот да стане нешто со што ќе живееме“, рече тој.

„Паѓа во втор план, но тоа не менува ништо страшно – можеби ќе треба да се тестирате од време на време“, додал изворот.

На прашањето дали Велика Британија го достигнала имунитетот на стадото, тој рече дека „всушност тоа се случило“.

„Ние сме тука. Едноставно, факт е дека 90 отсто од возрасните ја примиле првата доза на вакцината. Тука сме“, истакна тој.

За време на неговата посета на Сари, премиерот Џонсон ги поздрави „подобрите бројки“, но предупреди дека „многу, многу е важно да не си дозволиме да трчаме со предвремени заклучоци“.

„Четвртата фаза од отворањето се случи пред само неколку дена, луѓето мора да останат многу внимателни и тоа останува пристапот на владата“, рече Џонсон.

„Бројот на случаи навистина опаѓа сега, и брзо“, рече тој, додавајќи дека верува оти ковид во Британија е со долгорочен тренд на опаѓање.

„Наскоро би можеле да постигнеме ендемичка рамнотежа, каде што вирусот се држи под контрола со различни нивоа на природен и имунитет произведен од вакцини“, посочи Пол Хантер, професор по медицина на Универзитетот во Источна Англија.

Сепак, инфекциите оттогаш се преполовија

„Се уште не сме излегле од ‚шумата’, но ситуацијата е фундаментално изменета. Ефектот на вакцините во голема мера го намалува ризикот од хоспитализација и смрт, и убеден сум дека до крајот на септември или октомври, ќе гледаме назад на поголемиот дел од пандемијата“, посочи Професорот Нил Фергусон, чии модели беа основа за првиот карантин.

„Ковид се уште ќе биде со нас, луѓето ќе продолжат да умираат од него, но ќе имаме еден куп пандемии зад нас. Јасно е дека колку повеќе вакцинирани имаме, толку подобро – тоа ќе ги заштити луѓето и ќе го намали преносот, но ќе остане неизвесно до падот“, предупреди Фергусон.

0 Shares