Ова се најнездравите пијалоци на светот – еден целосно ќе ве изненади!

Повеќето од нас израснаа со газирани пијалоци кои беа ѕвезда на секој оброк или прослава.

Денес, родителите се чувствуваат виновни ако им понудат на своите деца вакви пијалоци … И не грешат! Слатките и газирани пијалоци станаа непосакуван гостин на трпезата, па денес тие се пијат многу помалку, а нивната потрошувачка од година во година се намалува.

Никој нема да изненади што сокот од портокал е на списокот, но кој би претпоставил дека сокот од домат е нездрав?!

Продолжете да читате за да откриете што би било паметно да се избегнува, но исто така и што да се исфрли од кујната.

ЧОКОЛАДНО МЛЕКО

Освен ако не го консумирате веднаш по интензивен тренинг, имајте на ум дека ова не е пијалок кој е сосема безопасен – едно шише од овој пијалок содржи околу 21 грам шеќер + плус засилувачи на вкус.

Сок од брусница

Дали знаевте дека ова овошје има многу малку калории и е неописливо здраво? Па, како може вакво нешто да се претвори во нешто нездраво? Токму поради горчливиот вкус на сокот од брусница, производителите додаваат многу шеќер за да го направат сокот.

ПОРТОКАЛНИ пијалоци

Исто како што има лажно сирење, сокот од портокал честопати не е тој што го очекувате – тоа е мешавина од вода и густ сладок сируп и малку концентрат од вистински сок, масло и други хемикалии. Јасно е дека во овој сируп нема здравствени придобивки.

Сок од томато

Доматите можат да бидат овошје богато со антиоксиданти, но сите придобивки од овој пијалок се губат откако ќе се флаши во шише.

Бидејќи доматите имаат за цел да станат ароматичен пијалок, производителите додаваат натриум, затоа се претпоставува дека во една чаша ваков сок внесувате 30 проценти од дневната препорачана доза на натриум.

Голема количина на кафе

Додека шолја или две кафе можат да направат добро за здравјето, но размислете дали вашиот прв пијалок наутро е чаша 2 dcl полна со овој пијалок, бидејќи според експертите, коските ослабуваат и можат да станат кршливи.

Возрасен човек треба да консумира околу 400 мл кафе на ден, а повеќе од тоа може да предизвика развој на остеопороза.

ФЛАШИРАНА ВОДА

Проблемот е во добро познатата „криминална“ БПА (бисфенол А), хемиска компонента која имитира хормони и се наоѓа во многу пластични предмети. Според некои студии, оваа хемикалија може да влијае на развојот на ракот и плодноста.

Кафе во конзерви

Да го истакнете очигледното: Пред да купите кој било производ, прочитајте што пишува на етикетата. Во случај на конзервирано кафе, многу производители ќе додадат многу шеќер и млеко за да го направат пијалокот повкусен.

Вода со витамини

Иако велат вода, едно шише од овој пијалок содржи околу 120 калории, а секоја од нив доаѓа од шеќер!

1 Shares