Олуја пркоси низ Европа | Има мртви и исчезнати | Најголема олуја во последните 100 години (ВИДЕО)

Олујата наречена АЛЕКС хара низ Европа, во Франција и Италија двајца мртви, девет исчезнати; „Ова е најлошата поплава во последните 100 години“.

Според информациите со кои располагаат властите, досега најмалку осум лица исчезнаа во Франција. Меѓу нив има и двајца пожарникари чие возило го однела надојдена река.

Две лица се загинати, а девет се водат за исчезнати во Франција и Италија, откако невреме ги погоди граничните области на двете земји, предизвикувајќи големи поплави што ги оштетија патиштата и домовите, соопштија властите во саботата.

Бурата Алекс, опустоши неколку села околу градот Ница на Француската ривиера. Додека хеликоптерот леташе над најтешко погодените области, градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси рече дека станува збор за најтешката поплава во повеќе од сто години.

„Бројни патишта и околу стотина куќи се целосно или делумно уништени“, рече тој за францускиот ТВ канал БФМ.

„Бев шокиран од она што го видов денес“, рече францускиот премиер ан Кастекс на прес-конференција по обиколката во погодените области, додавајќи дека се плаши дека бројот на жртвите може да биде уште поголем.

Најмалку осум лица се водат за исчезнати

Според информациите со кои располагаат властите, досега најмалку осум лица исчезнаа во Франција. Меѓу нив има и двајца пожарникари чие возило го однела надојдена река.

Ловџии на бури го ставаат адриатикот „во црвено“: Второто ниво е на сила, Истра веќе започна

На ТВ-снимките од двете земји се гледа како поројни води уништуваат неколку патишта и патишта и уриваат неколку мостови, а реките се излеваат од нивните корита.

Локалните власти известија дека најмалку две лица биле загинати во Италија, еден пожарникар кој паднал на дрво и еден маж на околу 30 години чиј автомобил завршил во надојдена река која однела дел од патот.

Уште се трага по друг италијански државјанин, а 21 лице, за кое претходно се стравуваше дека ќе се води како исчезнато, се пронајдени и сега сите се безбедни.

Меѓу нив имаше и група германски планинари.

Официјални лица во Пиемонт известија за рекорден дожд од 630 мм, падна за само 24 часа во Самбугето, во близина на границата со Швајцарија.

Регионалните власти во Пиемонт ја повикаа италијанската влада да прогласи вонредна состојба откако нивото на реката По се зголеми за три метри за само 24 часа.

Метео Франс објави дека во Сен Мартин-Везубие паднале 500 мм дожд во последните 24 часа, а во неколку околни градови врнежи од 400 мм, што е еквивалентно на количината на дожд што паѓа за три месеци во овој период од годината.

2 Shares