Одличен трик за отстранување на гуми за џвакање од коса или тепих | Се што ви треба е путер од кикирики

Без кубење, викање и мачење, оваа состојка ќе ви помогне во отстранување на гума за џвакање од косата.

Децата сакаат да џвакаат гума за џвакање, но тие се вистински кошмар за родителите, особено ако завршат на места каде што не треба да бидат.

Теписите и мебелот тешко се чистат од гума за џвакање, но уште потешко е да се извади од косата на детето. Но, една мајка го сподели својот трик за тоа како да ја исчисти од бебешка коса, без да влече и сече.

Марни Полок останала шокирана кога нејзината тригодишна ќерка пронашла пакет гуми за џвакање и додека не гледала, ја заплеткала косата во нив.

За совет за решавање на ова прашање, таа се сврте кон родителската група на Фејсбук. Таа доби бројни совети за употреба на една необична состојка – путер од кикирики.

И, Марни реши да го испроба овој трик и стави две лажици путер од кикирики на косата на нејзината ќерка и остави да стои две минути. Потоа внимателно ја четкаше косата и ја миеше како и обично.

На нејзино изненадување, трикот го реши проблемот совршено без мака и кубење.

4 Shares