Нов Ковид-19 Рекорд денес – 05-11-2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје-519,
 • Куманово-70,
 • Штип-36,
 • Прилеп-75,
 • Тетово-85,
 • Струга-30,
 • Велес-47,
 • Битола-69,
 • Охрид-24,
 • Кавадарци-40,
 • Гостивар-55,
 • Гевгелија-22,
 • Струмица-39,
 • Крива Паланка-7,
 • Радовиш-15,
 • Крушево-2,
 • Кочани-20,
 • Пробиштип-13,
 • Демир Хисар-2,
 • Македонски Брод-5,
 • Берово-6,
 • Валандово-2,
 • Виница-8,
 • Делчево-7,
 • Кратово-12,
 • Свети Николе-6,
 • Кичево-34,
 • Ресен-6,
 • Неготино-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од: Скопје-306, Куманово-25, Штип-17, Прилеп-12, Тетово-12, Струга-9, Велес-12, Битола-14, Охрид-28, Кавадарци-6, Гевгелија-12, Струмица-17, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-3 и Неготино-1.

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на починати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • • Скопје 15832, активни 5880
 • • Куманово 2522, активни 564
 • • Дебар 362, активни 68
 • • Штип 1832, активни 364
 • • Прилеп 1646, активни 707
 • • Тетово 2548, активни 801
 • • Струга 888, активни 145
 • • Велес 1013, активни 577
 • • Битола 884, активни 408
 • • Охрид 845, активни 319
 • • Кавадарци 625, активни 285
 • • Гостивар 1371, активни 340
 • • Гевгелија 447, активни 199 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 76 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • • Струмица 1113, активни 607
 • • Крива Паланка 266, активни 113
 • • Радовиш 273, активни 101
 • • Крушево 43, активни 20
 • • Кочани 804, активни 237
 • • Пробиштип 239, активни 88
 • • Демир Хисар 94, активни 26
 • • Македонски Брод 110, активни 12
 • • Пехчево 60, активни 6
 • • Берово 228, активни 58
 • • Валандово 113, активни 38
 • • Виница 209, активни 92
 • • Делчево 282, активни 127 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • • Кратово 83, активни 53
 • • Свети Николе 517, активни 104
 • • Кичево 653, активни 230
 • • Ресен 273, активни 83
 • • Неготино 197, активни 110 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3331 теста се преку: ИЈЗ-1152, ЦЈЗ Скопје-173, Авицена-525, Биотек-275, МАНУ -292, Жан Митрев (Филип Втори) -237, Систина со PCR метода -279, лабораторија Лаор –54, Судска медицина-31, ЦЈЗ Битола-148, Инфективна клиника-14, ГАК-0, Синлаб-83, Ремедика-48, лабораторија болница Козле-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 131 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  1 дете суспектно на Ковид-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 13 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 44 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 452 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • • Чаир – 338
 • • Гази Баба – 781
 • • Аеродром -950
 • • Карпош – 834
 • • Центар – 791
 • • Кисела Вода – 716
 • • Ѓорче Петров – 483
 • • Бутел – 319
 • • Шуто Оризари – 78
 • • Студеничани – 29
 • • Сарај – 57
 • • Арачиново -13
 • • Илинден – 135
 • • Сопиште – 49
 • • Чучер Сандево – 38
 • • Петровец –54
 • • Зелениково -26
 • • Странец – 72
 • • Нераспределен- 117
6 Shares