Не продавајте ги: 10 автомобили чија вредност само ќе порасне

Експерти од регистарот за историја на автомобили, исто така, го анализираа пазарот на автомобили користејќи ја нивната база на податоци, која содржи илјадници извештаи за историјата на автомобилите, за да истражат некои статистики за овие специфични модели.

Купувајте ефтино, продавајте скапо.

Тоа е животно мото кое го следи секој брокер на акции, агент за недвижности или продавач на автомобили. Пазарите на половни автомобили работат на ист начин. Затоа не е изненадувачки што постојат безброј можности за купување автомобили како инвестициски возила.

Сепак, склопувањето луксузни возила бара значителни инвестиции, како и значителни трошоци. Потребно е и општо општо познавање на автомобилите.

Експерти од регистарот за историја на автомобили подготвија листа од 10 автомобили што не треба да ги продавате бидејќи нивната вредност само ќе расте.

Тие исто така ја користеа својата база на податоци за автомобили, која содржи илјадници извештаи за историјата на автомобилите, за да истражат некои статистички податоци за овие специфични модели.

Еве ја конечната листа:

  • Alfa Romeo GTV (1993 – 2004)

Дизајнерските експерти на Алфа Ромео, кои отсекогаш сакале смели и необични решенија, го потврдија својот пристап кон дизајнот со автомобилот Алфа Ромео GTV. Како и повеќето купеа од тоа време, Alfa Romeo GTV беше достапен со мотор со четири или шест цилиндри.

Иако нивниот 4-цилиндричен модел беше познат по својата агилност, највредната верзија на GTV беше опремена со прекрасната 6-цилиндрична единица Бусо.

  • Audi V8 (1988 – 1993)

Audi A8 е препознаен од пошироката јавност како технички и инженерски врв на оваа марка. Сепак, уште пред да се појави седанот Ауди А8, Ауди В8 накратко беше најпрепознатливиот производ на компанијата.

Елегантниот седан беше достапен само со V8 мотор, што направи разлика во споредба со другите автомобили во тоа време. Некои од помоќните модели имаа и шестстепен мануелен менувач.

  • BMW 540i (1992 – 1996)

Со децении, Серијата 5 е во првите редови во класата на луксузни седани. Но, генерацијата Е34 успева да ја преземе средината помеѓу многу постарите и поскапите Е28 и Е39, кои се уште доживуваат средовечна криза.

  • Јагуар XK8 (1996 – 2006)

Јагуар XK8, кој дебитираше во 1990 -тите, беше произведен како купе или кабриолет. Тој понуди различни сили на моторот и удобност за да ги задоволи повеќето сопственици на XK.

Ова беше еден од првите навистина модерни јагуари кои го подигнаа нивото во однос на квалитетот, технологијата и другите вредности. Подгответе се да издвоите помеѓу 15.000 и 20.000 евра за добро одржуван и негуван примерок.

  • Land Rover Defender (серија I, серија II)

Ленд Ровер не го крие фактот дека првите генерации на теренецот Defender беа развиени како мултифункционална, практична набавка за земјоделците. Неговиот основен дизајн и способност да ги надмине сите можни пречки, му овозможи на Land Rover Defender да добие статус на многу способен теренец за терен.

  • Mercedes -Benz E300, E320, E420 (1992 – 1996)

Мерцедес-Бенц достави повеќе од два милиони автомобили W124 на пазарот за време на неговото релативно долго производство. Некои завршија во ѓубре, но други се уште покажуваат знаци на живот. Внимателно одржуваните модели вредат цело богатство. Се разбира, највредните W124 се означени како 500E или E500 (во зависност од годината на производство).

  • Saab 9000 CS Aero (1993 – 1997)

Ахиловата пета на Волво отсекогаш била Сааб. Во овој модел, безбедноста на патниците е приоритет, а во исто време обезбедува шарм и моќ благодарение на исклучителните турбополначи. Saab 9000 CS Aero е повеќе од седан со средна големина.

Беше воведен на крајот на производствениот процес и се сметаше за врв на серијата Saab 9000 во последната година на производство. Тоа беше како точка на и која во овој случај го означи крајот на приказната.

  • Toyota Land Cruiser (J80, J100)

Тојота секогаш дозволуваше автомобилите и нивните сопственици да зборуваат за нив, и до ден денес тие се едногласни дека Тојота Ленд Крузер е еден од најдобрите теренци во светот.

Иако го делат истото име, двата модели имаат повеќе технички и технолошки разлики отколку што мислите. J80 успеа да комбинира едноставност и секојдневна удобност. T100 беше значително полуксузен, дизајниран за подолги патувања, но со ист талент за излегување од калта.

  • Фолксваген Корадо ВР6 (1991 – 1995)

Фолксваген им даде на луѓето многу препознатливи, но не секогаш вредни возила во последните неколку децении. Volkswagen Corrado VR6 може да биде исклучок. Необичниот изглед, исклучителниот мотор и одличната избалансирана суспензија ќе ве натераат да се запрашате зошто толку малку луѓе го купиле овој автомобил во раните деведесетти години.

  • Volvo 740 Turbo (1986 – 1990)

Во 1980 -тите, Volvo 740 Turbo беше доказ дека досадниот автомобил на тато (или мама) може да биде брз како и Porsche 924. Флексибилноста на Volvo 740 Turbo и неговата способност да комбинира практичност со неверојатни перформанси го прават извонреден пример за автомобил чија вредност расте. Тоа е предвидено

0 Shares