Не практикувате да јадете свинска маст? | Треба да го знаете ова

Моника Реинагел, е светски позната нутриционистка која често дава совети за здрава исхрана, а исто така ги руши митовите за храната.

Таа откри која храна, иако веруваме во спротивното, можеме да ја конзумираме почесто.

Потрошувачката на „обично“ црно кафе се покажа како добра кога станува збор за зголемување на добриот холестерол во организмот и намалување на воспалението.

Кафето е богато со антиоксиданси кои ги штитат срцето и клетките, и ако не претерате, нема потреба да го исфрлате од планот за дневна исхрана.

Бифтек од црвено месо, тврди Реинагел, има лоша репутација од сосема погрешни причини. Филе мињон и плам стек (месо од стомак) се парчиња кои се нутриционистички многу „силни“ и затоа се добри за здравјето на срцето.

Црвеното месо е добар извор на протеини, железо, витамини од групата Б, цинк и други хранливи материи и исто така содржи мононезаситени масти, слични на оние од маслиновото масло, па затоа се препорачува негово консумирање.

Свинска маст

Бројни студии покажаа дека свинската маст има 33% помалку заситени („лоши“) маснотии од путерот, двојно повеќе „добри“, мононезаситени и три пати повеќе омега 3 масни киселини.

Иако нутриционистката советува примарен извор на маснотии да остане маслиновото масло, таа не гледа ништо лошо во тоа да ја направи маста втора на вашата листа.

Би-Би-Си пишува дека сало е одличен извор на витамини од групата Б и минерали.

Компири

Ако ја намалите количината сол што ја консумирате дневно, треба да го зголемите внесот на калиум, советуваат нутриционистите. Јадете свежо овошје, зеленчук и цели зрна, а еден од најдобрите извори на калиум е компирот.

3 Shares