Мистериозна болест уби 50 деца во Индија

Веќе една недела, децата во некои делови на Утар Прадеш се будат со висока температура, облиени во пот.

Многумина од нив се жалат на болки во зглобовите, главоболки, дехидрација и гадење. Во некои случаи, пријавен е осип што се проширил на рацете и нозете.

Лекарите веруваат дека станува збор за денга треска

Најмалку 50 луѓе, претежно деца, починаа од треската, а стотици беа примени во болница во шест области во источниот дел на Утар Прадеш. Сите беа тестирани за „Ковид-19“, но ниту еден не беше позитивен.

Лекарите од неколку погодени области веруваат дека главната причина за смрт на денга е треска, вирусна инфекција која се шири со каснување од комарец, наведува Би -Би -Си.

„Пациентите умираат многу брзо“

Се вели дека на многу хоспитализирани пациенти измериле низок број на тромбоцити, крвни клетки кои помагаат во згрутчување на крвта, што е карактеристично за потешка форма на денга треска.

„Пациентите, особено децата, умираат многу брзо во болниците“, изјави Неета Кулшрешта, раководителка на здравствениот систем во областа Фирозабад, каде минатата недела починаа 40 луѓе, меѓу кои 32 деца.

Што е денга треска?

Денга треска е тропска болест која ја пренесуваат женските комарци и циркулира во Индија стотици години. Повеќе од 70% од случаите на денга се регистрирани во Азија.

Постојат четири вируси на денга, а смртта од инфекција е пет пати поголема кај децата отколку кај возрасните.

0 Shares