МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ И ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ХАСАНИ ПОДНЕСОА ОСТАВКИ

Министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот за здравство Илир Хасани поднесоа оставки од функциите, по катастрофалниот пожар во ковид центарот во Тетовската болница во кој загинаа 14 лица.

Филипче само што соопшти дека понудил оставката до премиерот на прес-конференција во Владата, а претходно попладнево оставка поднесе директорот на Тетовската болница Флорин Бесими.

„Во овие тешки моменти за сите нас, поднесувам оставка како највисок морален чин. И покрај фактот дека немам никаква врска со процедурите за формирање модуларна болница, иако немам никаква врска со организацискиот дел, оставката е најмалиот чин што можам да го направам во моментов, да ги почитувам жртвите, повредените, јавноста и себеси. Нема ништо над достоинството!“, напиша Хасани на Фејсбук пред пресот на Филипче.

0 Shares