Маснотиите ќе се топат додека спиете: Јадете ја оваа храна половина час пред спиење

Добри вести за сите оние кои сакаат да јадат нешто пред спиење!

Консумирањето храна пред спиење доведува до зголемување на телесната тежина, а тоа е особено точно ако во тоа време јадете храна што е јаглени хидрати, шеќер и скроб – како ориз, леб, компир и слатки.

Сепак, експертите се согласуваат дека не е добро да легнете на празен стомак, па доколку чувствувате глад пред да одите во кревет, посегнете по храна полна со протеини – зрна со малку маснотии.

Таа храна беше предмет на истражување, а резултатите беа објавени во британскиот весник за исхрана пред неколку години. Тие наведуваат дека консумирањето 30 грама протеини 30 минути пред спиење може да има позитивно влијание врз метаболизмот.

Студијата беше релативно мала и вклучуваше само активни помлади жени, но тоа беше првото истражување што проучуваше како храната работи на слабеење, вклучувајќи протеински пијалоци и други додатоци кои ги содржат.

2 Shares