Коронавирус Пронајден во замрзната храна во Кина увезена од Бразил | Заразен граѓанин на Кина

Во два града во Кина откриено траги од новиот коронавирус ковид-19 во товарите со увезена замрзната храна, соопштија во четвртокот локалните власти, иако Светската здравствена организација го минимизираше ризикот од влегување на вирусот во синџирот на исхрана.

Примерок земен од површината на замрзнати пилешки крилца увезени во јужниот град Шенжен од Бразил, како и примероци од надворешно пакување на замрзнати еквадорски ракчиња продадени во северозападниот град Ксијан, се покажале позитивни на вирусот, соопштија локалните кинески власти .

Властите во Шенжен идентификуваа пилешко потекло од фабрика сопственост на Аурора, третиот по големина извозник на живина и свинско месо во Бразил.

Бидејќи потврдените случаи на КОВИД-19 продолжуваат да растат на глобално ниво, откритијата предизвикуваат нова загриженост дека коронавирусот што ја предизвикува болеста може да се шири на површините и да влезе во ланецот на храна.

Еден ден порано, официјалните лица започнаа да испитуваат дали првите случаи на КОВИД-19 во Нов Зеланд во последните повеќе од три месеци биле увезени со товар.

Вирусите можат да преживеат до две години на температура од минус 20 степени Целзиусови, но научниците и официјалните лица велат дека нема силни докази досега коронавирусот може да се шири преку замрзната храна.

„Луѓето не треба да се плашат од храна, пакување храна или достава на храна“, рече на брифингот шефот на Светската здравствена организација Мајк Рајан за итни случаи.

Одделот за храна и лекови на САД и земјоделство на САД во заедничката изјава рече дека „нема докази дека луѓето можат да заразат со КОВИД-19 од храна или од пакување храна“.

reuters

3 Shares