Коренот на ова растение крие вистинско богатство – тоа е одлична замена за компирот, но нема скроб

Варен, печен или задушен, има ниска калорична вредност, се готви побрзо и е послатко од компирот.

Рдоква (Helianthus tuberosus L.), позната и како див компир или рдокви, кај нас често старите ја викаат Јеролмази, туберкулозен сончоглед, артишок од Ерусалим, див компир или морска репка, се рангира високо на листата на здрава храна.

Препознатлив е по големите жолти цветови и високото стебло, кое може да порасне и до три метри.

Содржи инулин

Посебно е по тоа што, за разлика од компирот, не содржи скроб туку инулин, поради што е особено препорачлив за дијабетичари. Инулин има гликемиски индекс нула и е пробиотик кој го стимулира развојот на корисни бактерии во цревата.

Но, Рдоква не е добра само за дијабетичари, се препорачува за сите кои се изложени на ризик од кардиоваскуларни заболувања.

Незабележливиот корен на ова растение крие вистинско богатство. Покрај тоа што помага при болести на крвта и крвните садови, алергии, артритис, ревматски заболувања …, има и силно антибактериско и антиоксидативно дејство.

Потекнува од Северна Америка и сега се одгледува низ целиот свет. Првично се одгледуваше како градинарски растенија.

Рдоквата има многу ниска калорична вредност (79 kcal на 100 g), содржи претежно јаглехидрати, малку протеини и незначителна количина на маснотии.

Ги има скоро сите витамини од групата Б и малку витамин Ц. Исто така, содржи минерали како железо, калиум, калциум, фосфор и магнезиум, како и есенцијални амино киселини неопходни за телото.

Може и сурово

Рдоквата обично се сади во рана пролет, личи на ѓумбир, бојата варира од бледо кафеава, розова до бела. Може да се јаде сурово, и ако се готви, може да се вари, пече или пржи.

Рдоквата  варена, печена или пржена е замена за компирот, но се готви побрзо и е послатка од компирот.

СПОДЕЛЕТЕ СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ

0 Shares