Кинеската тајна?: Со милијарда и 300 милиони луѓе, дневно има само 10 до 30 новоинфицирани со Ковид-19

Првиот случај на новиот вирус корона беше откриен на крајот на минатата година во кинеската метропола Вухан. Оттогаш, скоро 38 милиони случаи на вирус се пријавени ширум светот, а повеќе од милион луѓе починале како резултат на вирусот.

И додека голем дел од светот се бори со повторно појавување на вирусот, Кина, земја со повеќе од милијарда жители, бележи од 10 до 30 нови инфекции на ден.

Во однос на вкупниот број на евидентирани случаи, „Ковид-19“ падна на 49-то место во списокот на земји во кои се прошири вирусот, со вкупно 85.578 потврдени случаи на корона и 4.634 смртни случаи предизвикани од вирусот.

Набргу по откривањето на вирусот Ковид-19, неколку милионски кинески градови беа изолирани и во нив беше воведен полициски час. Оттогаш, целиот сообраќај во провинцијата Хубеи од каде потекнува вирусот е целосно прекинат.

Во Вухан, јавниот сообраќај беше целосно запрен, а движењето на приватни возила беше забрането. Ниту метрото, ниту аеродромот, ниту пругата не работеа.

Сите продавници беа затворени, освен оние што продаваа храна или лекови, а училиштата и универзитетите беа затворени на неодредено време. Децата ги гледаа часовите на телевизија.

Во еден момент, на граѓаните им беше дозволено да ги напуштат своите домови само ако одеа да купат намирници или да добијат медицинска помош.

Носењето заштитни маски и ракавици се подразбираше.

Секој ден се дезинфицираат сите соби, но и градските улици.

Во еден момент немаше доволно болнички кревети или лекари во провинцијата Хубеи, па кинеските власти повторно презедоа драстични мерки.

Лекарите од целата земја беа мобилизирани и испратени во жариштето на вирусот – Вухан, и за само неколку дена беа изградени две монтажни болници кои примија неколку илјади пациенти.

По сите потези за повлекување, Кина забележа стагнација на инфекцијата, но се појавија увезени случаи на вирус или асимптоматски носители на короната.

Во такви ситуации, кинеските власти го тестираат целиот град од неколку милиони жители.

Во мај, само еден месец по укинувањето на острите мерки, поради страв од појава на вториот бран, беа тестирани скоро 10 милиони жители на градот Вухан. Во тоа време беа откриени 300 асимптоматски носители на вирусот, но вирусот не беше забележан на ниту една тврда површина.

Карантин неодамна беше воведен во градот Руили во југозападна Кина поради откривање на два случаи на инфекција. На жителите им е забрането да се движат во и надвор од градот. Исто така беше најавено дека се планира тестирање на сите жители.

Девет милиони жители на Џиндао исто така ќе бидат тестирани во наредните денови. Како што се наведува, во градот се регистрирани девет случаи на инфекција со вирус Ковид-19, и тоа е причината за алармот во Кина.

1 Shares