Како да спречите опаѓање на косата: Многумина страдаат од овој проблем а дерматолозите советуваат 3 лесни решенија

Зошто косата паѓа во лето, или почнува да опаѓа кога се враќаме од одмор? Експертите објаснуваат и даваат корисни совети!

Само што се вративте од одмор и чувствувате дека косата ви паѓа повеќе од вообичаено додека ја миете или чешлате?

Не кревајте паника, губењето на косата се засилува во текот на летото, а дерматолозите објаснија зошто.

Ние губиме повеќе коса во лето, тоа е факт, и постои начин да ја обновиме косата од кога ќе помине летото и да ја подготвиме за зимата.

„Сезонското опаѓање на косата е реална работа, а бројни студии покажаа дека во текот на летото имаме повеќе коса која е во фаза на телоген, односно фаза на одмор“, вели дерматологот Ирис Рубин.

Таа објасни дека, патем, околу 85% од косата на нашата глава е во фаза на раст. Само 15% се во фаза на телоген или фаза на одмор – пред испаѓање.

“Истражувањата покажуваат дека овој однос се менува во текот на летото, и дека во текот на топлите месеци имаме повеќе коса во мирување отколку оние што растат. Се разбира, логично е овие влакна да паднат со текот на времето. Врвот на тој пад е во август и септември “, рече таа.

Сепак, не е целосно јасно зошто е тоа така. Постојат експерти кои го поврзуваат губењето на косата во лето со еволуцијата, бидејќи главната функција на косата е да ја загрее главата, а не да биде убава, обоена, кадрава или испеглана.

Косата не е украс, но исто така игра важна улога во нашите животи.

Друга теорија вели дека УВ зрачењето во сончевите месеци ги оштетува скалпот и косата, и дека губењето и кршењето на косата се почести поради тоа, но се уште нема дефинитивна научна потврда за тоа.

Можете да направите две работи, вели д -р Рубин.

Негувајте ја и чувајте ја косата повеќе во текот на летните месеци, бидејќи хидрираната коса е силна, а исушената коса е слаба и полесно ќе се крќат влакната и побрзо ќе паѓаат.

Бидете нежни со вашата коса, не ја сушете премногу често и не ја затегнувајте со гумени ленти и шноли за да „боли“.

Дури и хемиските третмани за коса како што се боење и засенчување треба да се сведени на минимум за да и се даде на вашата коса најмалку еден месец да се опорави.

0 Shares