Истражувањата откриваат: Мастурбацијата пред спиење помага да заспиете бидејќи ги намалува нивоата на стрес

Веќе е познато дека пред спиење треба да одвоите малку време за себе и да се опуштите за да спиете што е можно подобро, но ова е нешто ново.

Топол туш или бања, лесна вечера или некој омилен пијалок, музика, серија, читање книга …

Секој има свој начин на опуштање навечер за да се смири по напорниот работен ден исполнет со обврски. Но, експертите препорачуваат да воведете нешто друго во вашата рутина за вечер што ќе ви овозможи полесно да заспиете – мастурбација.

Новата студија спроведена од брендот за сексуални играчки Femme Funn откри дека дури 95 проценти од луѓето рекле дека спијат подобро кога ќе доживеат оргазам навечер.

Ако немате партнер кој ќе ве задоволи, треба да се снајдете, а најдобра опција е да го направите тоа сами.

„Главната причина зошто мастурбацијата може да ве заспие е хемикалиите што се ослободуваат во организмот кога доживуваме оргазам“, велат експертите. „Нивото на стрес е намалено, а ослободуваните хормони и хемикалии го продолжуваат и зацврстуваат спиењето“.

Експертите за оваа област велат дека најголема заслуга за ова има пролактинот, хормон кој го обезбедува тоа чувство на замор и поспаност веднаш по сексот или мастурбацијата.

Секако има ендорфин што го опушта телото и обезбедува чувство на среќа, пренесува Метро. Најстариот пар на светот Таа има 104 години, тој има 110 години, а пред 80 години нивните семејства не ја поддржаа венчавката!

Femme Fun откри и како да го доживеете најдобриот можен климакс задоволувајќи се. Отстранете сè што ви пречи За да доживеете оргазам треба да бидете опуштени, па дури и најмало одвлекување на вниманието може да ве спречи да уживате.

Опуштете го умот, концентрирајте се на дишењето и задоволството. Изберете пријатно место Најлогично е да мастурбирате во кревет пред да одите во кревет, но има и некои други добри места.

Една од нив е бања, или када. Оставете ја топла вода, сместете се удобно и уживајте во истовремено задоволување и бањање.

Користете играчки Добрата работа кај играчките е што тие прават најголем дел од работата за вас, така што нема да се најдете во непријатна положба или да се уморите. Покрај тоа, оргазмот сигурно ќе биде поинтензивен.

2 Shares