Интересно што се случува со вашето тело кога ќе престанете да го пиете утринското кафе

Кафето игра клучна улога за милијарди луѓе ширум светот секое утро. Но, што се случува кога го прескокнувате целосно?

Ќе ви откриеме како вашето тело би реагирало доколку престанете да пиете утринско црно кафе

Кафето за многумина е утринска константа исто толку сигурна како изгрејсонцето или плимата и осеката. Ако случајно го прескокнете, може да почувствувате вртоглавица, збунетост, па дури и да ризикувате главоболка.

Постои добра причина за ова:

Кофеинот создава некои сигурни телесни промени во вашето тело од кои лесно можете да станете зависни. Со првата голтка кафе, кофеинот влегува во вашиот крвоток и го започнува своето патување до вашиот мозок каде блокира инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин, според Националната академија на науките.

Ова за возврат предизвикува ослободување на хормони на добра волја како допамин и серотонин, што предизвикува стимулирачки ефект. Таканаречениот полуживот на кафе – или колку време е потребно за да се намали количината на кофеин во организмот за 50 проценти – во просек околу пет часа.

Ова објаснува зошто “поттикот” од просечниот енергетски пијалок или кафе трае толку долго. Но, колку брзо кофеинот ќе го напушти вашиот систем зависи од многу работи, вклучително и од возраста, здравствената состојба, интеракциите со лекови и животните навики (како пушењето).

Шок за системот

Значи, не е изненадување што кога ќе престанете да пиете утринско кафе, да не страдате само поради рутински промени. Вие исто така страдате хемиски. Како што ќе ви каже секој што се откажал од кафе: несаканите ефекти можат да бидат доста забележливи и нервозни.

Ако го прескокнете двигателот на метаболизмот, ќе се чувствувате уморно, слабо, магливо и бавно, според истражувањето објавено во 2020 година во „StatPearls“. Научниците откриле дека колку повеќе кофеин внесувате, толку потешко е повлекувањето; но воздржувањето од дури и мали количини – зборуваме за една шолја кафе на ден – исто така произведе симптоми на повлекување на кофеин.

Тие започнуваат 12 до 24 часа по последниот внес на кофеин и можат да траат до девет дена, вели др. Sc. Шери А. Рос, експерт за женско здравје, автор на книгата She-ology: The She-quel. „Кофеинот е стимулативна дрога од која некои луѓе лесно можат да станат зависни“, објаснува тој.

„Во зависност од количината и видот на кофеин што го консумирате дневно, видот на телото и фреквенцијата на потрошувачката може да ве подготват за зависност од кофеин.

Кафето воопшто не е лошо

Само затоа што може да развиете зависност од вашиот ритуал на утринско кафе, не значи дека една чаша кафе е на списокот „не консумирај!“. Всушност, спротивното е точно. Голем преглед на истражувањето објавено во 2017 година во списанието „BMJ“ откри дека потрошувачката на кафе е безбедна за повеќето луѓе и исто така обезбедува низа здравствени придобивки, особено за луѓето со хронично заболување на црниот дроб.

Прегледот исто така покажа дека учесниците кои постојано пиеле најмалку три шолји кафе на ден имале помал ризик од дијабетес тип 2, болести на бубрезите, камења во жолчката, карцином (вклучувајќи меланом, леукемија и карцином на простата, усна шуплина и карцином на црн дроб), како и кардиоваскуларни болести. , срцеви заболувања и мозочен удар – во споредба со воздржаните од кафе.

Трикот, се разбира, е да се изврши контрола на дел.

Научниците откриле дека здравствените придобивки од кафето се постигнуваат ако консумирате три до четири чаши на ден (во споредба со ниедна).

Администрацијата за храна и лекови на САД предлага не повеќе од 400 мг кофеин на ден; тоа е количина во околу четири шолји кафе, 10 лименки Кока Кола или два енергетски пијалоци.

1 Shares