Имате мали дупчиња во облеката? Еве кој е главниот виновник!

Експертите исто така откриваат како да се спречи ова.

Веројатно многу пати сте забележале мали дупчиња на облеката, но не знаете како се формирале, ниту како да го спречите тоа.

Бајард Винтроп, основачот на Америка џин, откри дека фармерките и ременот се виновни за сè.

– Местото каде што се формираше дупката беше местото кое што се трие блузата со горниот дел од фармерките, каде што има копчиња и често ремен.

Ова е токму причината зошто облеката се расипува, без ние да бидеме свесни за тоа.

– Луѓето не ги прочитаа упатствата, па облеката беше уништена во перењето.

Тој исто така откри како да спречите повторување на дупките за да не мора да ја фрлате облеката.

За почеток, купете квалитетна облека од бренд што инвестира во неговите материјали и изработка.

Не перете фармерки и тенки маици заедно во машината за перење – металните патенти на панталоните можат да ја раскинат облеката за време на процесот, пренесува The Sun.

Сепак, ако тоа е група од повеќе дупки на едно место, молецот веројатно ја изел вашата облека.

Можете да се ослободите од нив ставајќи вреќи со лаванда во плакарите, бидејќи молците го мразат тој мирис.

1 Shares