(фото) Ексклузивни фотографии од окото на ураганот Делта, кои се закануваат на САД

Ви донесуваме ексклузивни фотографии, директно од окото на ураганот, направени од др. Зорана Јеленак од Националната администрација за океани и атмосфера на САД.

Ураганот Делта во средата татнеше низ Мексико и сега им се заканува на јужните делови на САД. Ви донесуваме ексклузивни фотографии, директно од окото на ураганот, направени од др. Зорана Јеленак од Националната администрација за океани и атмосфера на САД (НОАА).

Повеќе од 40 000 туристи се евакуирани во Канкун и соседните летувалишта, пренесува АФП, а само во Канкун се поставени над 160 засолништа.

На аеродромите Канкун и Козумел им беше наредено да се затворат, а ударите од ураган во средата достигнаа 175 километри на час. Околу 266.000 домаќинства останаа без електрична енергија.

Си-Би-Ес објави дека Делта е класифициран како ураган од категорија 3 и дека се заканува дека ќе ја нападне Луизијана во петок навечер. Приближно во истиот југозападен дел на државата погодена од ураганот Лора пред шест недели.

Локалните жители се подготвуваат за ураганот, заковувајќи прозорци и поставувајќи барикади од песок. Евакуациите исто така започнаа.

Патем, ураганот го носи името Делта од едноставна причина – останаа без човечки имиња. Според National Geographic, оваа година има толку многу невреме што Националниот центар за урагани (НХЦ) остана без имиња, па затоа тие се префрлија на грчката азбука.

Д-р Јеленак е дел од екипажот на борбениот авион ураган НОАА Н42 и ни испрати фотографии од вчерашниот лет.

 

2 Shares