Две муслиманки прободени со нож во близина на Ајфеловата кула, едната раскажа што точно се случило

Нападот кај Ајфеловата кула се случи откако во петокот терористот го обезглави наставникот Самуел Пети во предградие на Париз.

Две неименувани бели жени со „европски изглед“ уапсени под сомнение дека прободеле две муслиманки под Ајфеловата кула во Париз во неделата ќе бидат предмет на обид за убиство, пишува „Evening Standard“. Двете жени во моментов се во притвор.

Француската полиција во понеделникот потврди дека околу 20 часот на 18 октомври, откако повикале на помош, две жени со убодни рани се најдени во паркот Шанзе де Марс, а извор во канцеларијата на државниот обвинител на Париз во средата изјави дека истрагата ќе биде третирана за убиства.

Жртвите на нападот биле идентификувани како Кенза (49) и Амел (неколку години помлада од Кенза). Двете се француски државјани со алжирско потекло.

Извор запознат со деталите за нападот изјавил дека Кенза била прободена шест пати и дека и биле пробиени белите дробови и дека на Амел и била извршена операција на раката.

На почетокот не се знаеше многу за нападот, што доведе до негодување на социјалните мрежи, каде во еден момент започнаа да кружат фотографии од местото на настанот. На едно видео кое кружеше на социјалните мрежи, а кое наводно било снимено за време на самиот напад, се слушале врисоци.

Кенза подоцна го опиша нападот за еден француски весник. “Нашето семејство отиде на прошетка. Бевме деветмина – пет возрасни и четири деца.

Покрај Ајфеловата кула има мал темен парк. Одлучивме да прошетаме околу него. Додека одевме, ни пријдоа две кучиња. Децата беа исплашени. внуката, која носеше ќебе за лице, ги замоли жените да ги чуваат своите кучиња до себе затоа што децата се плашат “, рече Кенза.

Според весникот, сопствениците на кучиња не го сториле тоа и имало расправија што вклучува расистички навреди. Двете жени потоа извадиле нож и се упатиле кон Кензо и Амел. Двајца минувачи притрчале на помош на нападнатите жени и фатиле еден од напаѓачите сè додека не пристигне полицијата.

Другиот напаѓач подоцна беше уапсен.

Нападот кај Ајфеловата кула се случи откако минатиот петок терористот го обезглави наставникот Самуел Пети (47) во предградие на Париз, бидејќи Пети им покажа на своите ученици цртеж на пророкот Мухамед.

Членовите на француската муслиманска заедница со повеќе од пет милиони члена тврдат дека исламофобијата во последно време расте во Франција и дека порастот се случил откако владата започнала да ги ограничува активностите на џамиите и муслиманските организации.

2 Shares