Денес загрижувачки во Словенија, рекорден број заболени од почетокот на пандемијата

„Според досега неофицијалните податоци, во Словенија вчера се потврдени нови 1323 инфекции“, што е рекорд од почетокот на коронарната криза, пишува порталот Сиол.нет, додавајќи дека официјалните податоци ќе бидат познати до денеска напладне.

Реагирајќи доцна синоќа на веста дека група стотици демонстранти на улица во Марибор протестираат против полицискиот час, премиерот Јанез Јанша на својот профил на Твитер рече дека „повеќе од 1.100“ нови инфекции се веќе потврдени и повика на сите ограничувања на владата и епидемиолошките мерки , вклучително и забрана за движење во текот на ноќта.

„Крајно време е овие бројки да не отрезнат, воведените мерки беа неопходни“, рече премиерот, додавајќи дека оние кои ги „потсмеваат“ преземените мерки и се спротивставуваат на ограничувањата ги загрозуваат животот и здравјето на другите.

На почетокот на неделата, Словенија прогласи епидемија во вториот бран на епидемијата на коронавирус, која вклучува, меѓу другото, забрана за движење од 21 до 6 часот наутро.

Некои адвокати го оспоруваат тоа и ја доведуваат во прашање неговата законитост, затоа иницијативата е испратена до Уставниот суд да ја испита неговата уставност.

2 Shares