Дали знаевте дека има храна што спречува опаѓање на косата? Побарајте ги денес

Паѓањето на косата не е лесно да се поднесе, без разлика дали сте маж или жена, имате 25 или 55 години.

Покрај подготовките и естетските процедури, косата може да ја заштитите и со одредена храна.

ОМЕГА-3 масни киселини

Тие се важни за целокупното здравје, но исто така го забрзуваат растот на косата и ја прават убава и сјајна. Ако се борите и со инсулин, лососот може да му помогне на телото подобро да го процесира.

Лососот исто така содржи витамин Д кој ќе го стимулира растот на фоликулите, а за оние на кои им е потребна регенерација, овој витамин ќе помогне во регенерацијата.

ПОЈАДОК Може да ви ја даде совршената коса

Овесната каша е еден од најлесните појадок за подготвување и може да направи чуда за вашата коса. Оваа храна е полна со растителни влакна, цинк, киселини и полузаситени масни киселини. Оваа комбинација на силни состојки ќе го стимулира растот на косата, особено силната и здрава коса.

ЈАДЕТЕ КИКИРИТКИ

На многумина не им се допаѓа, но сепак повеќето го обожаваат тој сладок вкус. Треба да знаете дека оваа храна е одлична за здрава коса бидејќи е извор на биотин за кој докажано стимулира раст на косата и спречува опаѓање на косата.

Околу 100 грама кикирики ќе ви дадат протеини, влакна и антиоксиданти. Наместо кикирики, можете да јадете и путер.

ВАШАТА КОСА ОБОЖУВА ЈАЈЦА

Оваа храна сигурно ја имате во фрижидер, што значи дека можете веднаш да направите нешто за убава коса. Тие содржат многу протеини и важни хранливи состојки кои косата ги сака – витамини А и Д, Б12.

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ВИТАМИН Д.

Од сите хранливи материи што се наоѓаат во јајцето, витамин Д е секако најважен за вашата коса. Студиите покажаа дека овој витамин помага да се создадат нови фоликули на косата, и тие ќе помогнат да растат нови влакна.

КАКО МОЖЕ ДА ПОМОГНАТ ОИСТЕРИТЕ?

Познато е дека стимулираат многу работи, но можеби не сте знаеле дека овој третман може да спречи опаѓање на косата затоа што содржат големи количини на цинк, а недостаток на тоа ќе предизвика опаѓање на косата. Цинкот треба да се консумира околу 5 мг на килограм телесна тежина.

Ако јадете 6 остриги, сте проголтале околу 30 мг цинк, што е одлична количина за здрава и силна коса. Ако не сте љубител на остриги, пробајте грашок или месо.

ЈАДЕТЕ СПАНАЌ ЗА УБАВА КОСА

Друга храна што треба да биде вклучена во исхраната доколку сакате убава коса. Содржи магнезиум, железо и фолна киселина. Исто така, има витамин Ц, кој ги штити клетките од надворешни штетни влијанија, но исто така и мембраните на фоликулот.

ЈАДЕТЕ МОРКОВИ

Секој знае колку е добар за здравјето на очите, но помага и на косата. Ако е суво и безживотно, морковот ќе ги стимулира жлездите на скалпот. Морковот е лесен за вклучување во исхраната, можете да го грицкате суров или како додаток на зготвените јадења.

1 Shares