Дали знаете што правел Илон Маск како дете?

Илон Маск го привлекуваа видеоигрите, па на 12 години ја направи и ја продаде својата прва игра, а остатокот е историја.

Додека повеќето ентузијасти на видео игри продолжуваат да играат само, Маск реши да направи своја игра – тоа беше првиот чекор кон неверојатен успех.

Илон Маск неделава се проби на второто место на листата на најбогати луѓе во светот и денес тежи неверојатни 130 милијарди долари. Во време кога електричните автомобили беа еден вид егзотични наменети за ентузијасти и немаше пазар за нив, тој го основаше Тесла, кој е убедливо највредниот автомобилски бренд денес.

Со SpaceX влезе во историјата затоа што беше првата приватна компанија што однесе астронаути на ISS, а благодарение на нејзината вселенска компанија патувањето во вселената за американските астронаути повторно тргнува од американско тло.

Но, многумина не знаат како започна се и како Маск ја започна својата кариера на прво место и кога првпат започна со програмирање и правење пари, а интересно е што тој се интересираше за програмирање – играње видео игри.

Сè започнало кога како дете, неговиот татко го одвел на патување од Јужна Африка до САД. Потоа престојуваа во хотели и скоро сите имаа аркада со видео игри – секогаш кога доаѓаа во нов хотел, Маск веднаш прифаќаше да игра.

Уживањето во игрите наскоро прерасна во нешто повеќе: Поради нив, сакав да научам да програмирам. Мислев дека можам да направам свои игри. Кога доби компјутер комодоре (за оние малку постари нема потреба да објаснуваат што е тоа „комодоре“) со упатства како да програмирате на ОСНОВНИ програмски јазик, тој веднаш се фрли на работата и научи да ја програмира играта.

Иако сè уште бил дете, тој немал проблеми со програмирање, па на 12-годишна возраст направил своја компјутерска игра Blastar, која ја продал на списание за 500 долари. Љубовта кон игрите се претвори во љубов кон кодирањето и 12 години откако ги заработи своите први пари од нула и една со неговиот брат, тој ја основа компанијата Zip2, која нуди градски водичи, мапи и жолти страници, а за која најголемиот дел од кодирањето го правеше Елон.

Компанијата беше продадена на Компак за многу посериозни пари, повеќе од 300 милиони долари, а со тие пари ја започна X.com, кој по спојувањето со Конфинити, стана PayPal.

Како што е познато, во 2002 година eBay го презеде PayPal за 1,5 милијарди долари, дополнително исполнувајќи ги џебовите на Маск. За останатите, можеме да кажеме дека историјата го претвори Елон од момче заљубено во видео игри во еден од најголемите иноватори и визионери на Силиконската долина, кој денес, на крилјата на успехот во вселената и освојувајќи го пазарот за автомобили, стана втор најбогат човек на светот.

Иако од неодамна Џеф Безос изгледа недопирлив како убедливо најбогата личност во светот, не треба да се чудиме ако следната година дојде до промена во списокот на богати луѓе на кој првото место може да го заземе Илон Маск.

3 Shares