Дали се борите со бавниот метаболизам и вишокот тежина? Еве што сте заборавиле

Со стареењето, процесите на телото почнуваат да се забавуваат, како и метаболизмот, што може да доведе до акумулација на вишок маснотии и килограми. Но, можеме да го забрзаме со некои видови храна која можеби заборавате да ја конзумирате.

Метаболизмот е сложен процес со кој нашето тело, едноставно кажано, ја претвора храната што ја јадеме во енергија. Составен е од низа биохемиски реакции при кои калориите од храната што се јаде во комбинација со кислород ја ослободуваат енергијата потребна за извршување на апсолутно сите физички активности.

Телото цело време бара енергија, и кога е во состојба на мирување, бидејќи и тогаш извршува голем број функции за кои обично не размислуваме – дише, турка крв низ крвните садови, произведува хормони, ги обновува клетките … т.е. до базална метаболичка стапка или базален метаболизам.

Неколку фактори ја одредуваат стапката на метаболички стапка, вклучително композитниот состав и големина на телото; луѓето со поголема мускулна маса согоруваат повеќе калории, дури и при одмор.

● Мажите генерално имаат помалку маснотии и повеќе мускули отколку жените, па согоруваат повеќе калории.

● Како што старееме, процентот на мускулна маса во телото се намалува, а процентот на маснотии се зголемува, што може да го забави метаболизмот.

Во принцип, метаболизмот е доста стабилен, но можно е да се забрза до одреден степен.

Што значи да се има брз метаболизам

Телото чувствува многу придобивки од правилното функционирање на метаболизмот. Важно е да се запамети дека многу фактори се вклучени во метаболичката стапка, телесната тежина е само еден од нив.

Кога за некого се вели дека има брз метаболизам, тоа значи дека лицето има стабилно ниво на енергија и тешко се заморува. Причината е што телото ефикасно ја обработува јадената храна во гориво, со што се обезбедува стабилен извор на енергија.

Луѓето со добар метаболизам полесно можат да останат ментално фокусирани, да се здебелат потешко и полесно да ослабат кога е потребно.

Метаболизмот се активира со јадење

На телото му требаат одредени хранливи материи за да започне процес на согорување на маснотиите. Значи, за тоа треба да јадете; прескокнување оброци на долг рок не помага во губење на вишокот килограми.

Но, треба да јадете одредена храна, онаа што ќе ви помогне побрзо да го започнете метаболизмот. Со цел забрзувањето на метаболизмот да биде успешно, потребно е, покрај прилагодената диета, да вложиме напор во вежбање и организирање на уреден живот.

  • Посно месо

Телото треба да работи понапорно за варење на протеините отколку јаглехидратите и мастите. Затоа експертите препорачуваат јадење посно месо, како што се живина и риба. Истражувањата покажуваат дека протеините можат да го зголемат согорувањето на калориите после оброк за 35 проценти.

  • Грав

Грав, грашок, леќа … и друга храна од оваа група се одличен извор на протеини од растително потекло, и тие се богати со растителни влакна, растворливи и нерастворливи. Нашите тела имаат потреба од многу енергија за варење на влакна и протеини, а овој напор помага во одржување на метаболизмот во посакуваниот режим на работа.

  • Ореви

Оваа група на храна е уште еден одличен извор на протеини и влакна. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои редовно јадат ореви имаат помал ризик од развој на отпорност на инсулин и потесен струк од оние кои не јадат ореви. Со подобра чувствителност на инсулин, помала е веројатноста да соберете маснотии во вашето тело или да развиете дијабетес тип 2. За варењето на оревите потребно е и повеќе време, што е добро за метаболизмот, а исто така обезбедува и подолго чувство на ситост.

  • Цели зрна житарки

Целите житарки се сложени јаглехидрати кои вашето тело ќе ги вари подолго, што значи дека метаболизмот ќе работи стабилно подолго. Со конзумирање на цели зрна, истражувањата покажуваат, потрошувачката на енергија после јадење се зголемува за 50 проценти во споредба со потрошувачката на преработена храна после консумирање.

  • Пробиотичка храна

Ферментирана храна, како што се јогурт, кефир, кимчи, кисела зелка, помагаат да се зголеми бројот на добри бактерии во цревата. Ова е важно затоа што тие се во голема мерка одговорни за варење на храната во цревата и за поддршка на внесот на хранливи материи од храната.

  • Кофеин

Кофеинот е моќен стимуланс познат по своето будење и метаболички стимулирачки ефект. Дејствува со блокирање на невротрансмитерот аденозин, што влијае на циклусот на спиење и будност, поттикнувајќи ги другите невротрансмитери да ослободат повеќе допамин и норадреналин, што е претходник на адреналинот. Тоа ни помага да се чувствуваме повнимателни и живи и активни подолго.

Но, премногу кофеин може да предизвика одговор на хроничен стрес и всушност да не измори, па затоа треба да останеме на пониски дози.

Истражувањата покажаа дека кофеинот може да ја забрза стапката на базален метаболизам за три до единаесет проценти, во зависност од дозата, но исто така може да го забрза согорувањето на маснотиите.

Едно истражување открило дека кај луѓето кои земале додатоци на база на кофеин, согорувањето на маснотиите било забрзано за дури 29 проценти.

1 Shares