Дали Ковид Вакцината е поврзана со изборите во САД? | Трамп изјави…

Трамп го обвини Фајзер за одложување на објавата за вакцини COVID-19 сè до резултатите од изборите.

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ги обвини Администрацијата за храна и лекови (ФДА) и Фајзер за задржување на најавата за вакцината КОВИД-19 пред изборите за да го спречи да добие „победа против вакцините“.

На 9 ноември, Pfizer-BioNTech објави дека нивната вакцина COVID-19 покажува повеќе од 90% ефикасност во спречување на високоинфективната болест. Сепак, Трамп, кој неодамна го загуби гласот на Претседателството од Bо Бајден, тврди дека демократите заговарале да не го пуштат да победи и така, вакцината дојде пет дена по анкетата.

1 Shares