Дали ги игнорирате овие негови ерогени зони? Немој, посветете им се на нив и дај му задоволство и на него и на себе

Како можете да стимулирате чувствителни точки на партнерот за меѓусебно супериорно возбудување и поинтензивен оргазам.

Некои делови од телото се очигледни ерогени зони, но ако вложите малку напор во истражување на телото на вашиот партнер, можете да откриете точки чија стимулација ќе го однесе во рајот, а исто така ќе имате корист од тоа.

– Оргазмот е ослободување на сексуална напнатост, а напнатоста се создава со постепено зголемување на возбудата и разни допирни и притискачки точки што ќе бидат страст.

Лижење, грицкање и цицање, коцка мраз на вистинското место и вашата душичка на добар начин ќе дивеат – вели Клер Каванах, коосновач на ланецот секс-продавници „Бејбленд“ и коавтор на „Моргазам: Водич на Бебеленд за секс што удира во умот“.

1. F точка

Френулумот е ресички на долната страна на пенисот, веднаш под глантот, поврзан со кожичката. Во него се собрани голем број на нервни завршетоци, па затоа понекогаш се споредува со клиторисот во однос на раздразливоста.

  • Лудувајте: Додека го држите пенисот со прстите, лесно притиснете или галете ја точката F со палецот. Полека градете возбуда стимулирајќи го помалку чувствителното тело на пенисот, потоа точката F, па повторно телото, па точката F … Во орален секс, лизгајте го јазикот над таа област, советува Кавана.

2. Нозе

Мажите имаат поголема концентрација на нервни завршетоци во стапалата отколку жените. Чувствителната точка на акупресурата се наоѓа третина од патот надолу под средниот прст, точно пред лакот во центарот на стапалото.

Со притискање на оваа точка, можете да ја зголемите циркулацијата низ целото тело, што ќе го загрее и возбуди вашиот човек, вели Марк Михаелс, коавтор на „Партнери во страста: Водич за одличен секс, емоционална блискост и долгорочна убов“.

  • Нека полуди: предиграта може да започне со масажа на стапалата. Стави ја неговата нога во скутот. Завиткајте ја ногата во топол пешкир, а потоа фокусирајте се на оваа ерогена зона – нежно тријте го палецот околу споменатата точка полека приближувајќи и се пред да преминете на други форми на триење.

3. P точка

Машката жлезда на простатата е полна со чувствителни нервни завршетоци. Може да се почувствува на околу три четвртини од должината на прстот во неговиот анус, како костен (популарно наречен костен) лоциран кон основата на пенисот. Тоа е пандан на женската Г-точка, така што нежната масажа може да доведе до моќен оргазам, вели Михаелс.

  • Нека полуди: Најдобро е прво да разговарате надвор од спалната соба за тоа дали ваква стимулација му одговара нему и на вас, за да нема несакани изненадувања. Постојат и други начини за стимулирање на простатата. Една од нив е иритација на перинеумот, тенка лента на кожата помеѓу тестисите и анусот. Простатата се наоѓа внатрешно помеѓу основата на пенисот и анусот, така што надворешните допири можат да го стимулираат. „Оставете го мажот да легне на грб, свиткани колена и раширени нозе и да ја притиснете областа со тупаница со брзи вибрирачки движења“, предлага Михаелс.

4. Палец

Многу мажи се фокусирани на пенисот и не знаат колку може да им обезбеди стимулација на задоволство на другите делови од телото. За него можете да откриете цел свет на нови можности, бидејќи задоволството го обезбедува и иритацијата на палецот, вели Михаелс.

  • Нека полуди: Палецот е всушност ерогена зона кај многу мажи. „Цицањето палец ќе го потсети мажот да цица нешто друго и ќе му помогне да ги поврзе умот и телото додека води љубов. Започнете ја предиграта гледајќи го длабоко во очи додека го бакнувате по рацете, а потоа започнете да го цицате палецот како најава за тоа што следува “, е предлогот на Михаелс.

5. Приклучете се на половините на задникот

Стимулирање на точката каде се среќаваат двете половини на задникот сигурно ќе предизвика страст. „Тоа е чувствителна област што може да се разбуди и да го плеска задникот“, вели Михаелс.

  • Лудувај: Оди полека. Иритирајте ја оваа точка со ноктите, па удрете му на задникот, сугерира Кавана, додавајќи: „Или, маж може да лежи на стомак, а вие да го бакнувате до грбот, сè до задникот, а потоа нежно да го грицкате задникот близу до оваа точка и да ја иритирате јазик “.

6. Сакрумот

Тоа е триаголна коска лоцирана на основата на ‘рбетот помеѓу колковите. Нервите што се наоѓаат таму се поврзани со гениталиите, така што нивната стимулација испраќа чувство на возбуда токму таму каде што треба.

  • Нека полуди: Вашиот партнер лежи на стомак, а вие го удирате со лесни „карате“ удари врз пределот на сакрумот. Михаелс вели дека ова може да предизвика работа на нервите кои се клучни за релаксација, пуштање и постигнување оргазам.

7. Брадавици

Некои мажи уживаат во стимулацијата на брадавиците. Ако и твојот е меѓу нив, почасти го.

  • Нека полуди: Лижете ги брадавиците и цицајте ги, зголемувајќи го и ослободувајќи го притисокот. Можете исто така да ги ротирате и да ги повлечете, ако тоа му се допаѓа, Кавана советува и предлага да користите клипови за брадавици, што навистина може да го вклучи. Ќе ја задржат крвта во брадавиците и со тоа ќе ја зголемат нивната чувствителност. Михаелс сугерира прво да цицате коцка мраз, а потоа и брадавиците на партнерот – ова ќе го засили чувството.
2 Shares