Дали доволно се почитувате себе си? | Овие 11 работи ќе ви го покажат тоа

Дали се грижите само за она што другите го гледаат, или имате свое размислување за вас?

Мудрите луѓе веќе долго време велат: Единствената личност со која сигурно ќе го поминете целиот живот сте вие. И тие се во право.

Избираме како ќе живееме – како среќна личност која се грижи за себе и ужива во целосното внимание, или како личност чии желби и приоритети се секогаш на последно место.

Овие 11 работи никогаш не ги прави самопочитувачка личност!

1. Јадење и пиење од стари садови

Колку и да му е омилена, човек кој се почитува себеси ќе фрли стара чаша во ѓубре, наместо да продолжи да пие од неа. Оние кои продолжуваат да го прават тоа потсвесно мислат дека не ги заслужиле добрите работи во животот. Кога сме задоволни со помалку, не го добиваме она што вистински го заслужуваме.

2. Не грижете се за тоа што јадете

Ако некое лице јаде сè што ќе му падне под рака, тоа значи дека воопшто не се грижи за себе. И не станува збор за цената на намирниците. Дури и да немате голем приход, ако се почитувате себеси, ќе се обидете да балансирате сè и да јадете добро.

3. Достапност за другите

Оној што го цени своето време и себеси, нема веднаш да скокне да одговори на телефон или да одговори на пораката, ако во моментов има друг приоритет. Истото важи и за деловни повици надвор од работното време.

4. Купување облека

Човек кој се почитува себеси и се грижи за себе, никогаш не купува облека само заради цената или распродажба, баш така, за секој случај. Лице кое се цени може да си дозволи помал број, но поквалитетни парчиња. Покрај тоа, ова е, всушност, вистинскиот начин да заштедите – со квалитетни парчиња нема да купувате исти работи често затоа што ќе траат долго, а во исто време нема да трошите пари на непотребни работи што всушност никогаш не ги носите.

5. Стари работи што повеќе не ги носиме

Честопати имаме проблем да фрламе работи што ни се драги, но не ги носиме затоа што тие се веќе уништени, избледени, имаат дупки … Некои дури носат стари, искинати хеланки под панталоните во текот на зимата, бидејќи никој не ги гледа.

Истото важи и за скинати чорапи под модерни чевли. Психолозите исто така се согласуваат дека носењето ваква облека влијае на самодовербата на човекот. Кога носиме убава и квалитетна облека, се чувствуваме поубаво и расте самодовербата. И не е важно дали сте на работа или дома пред ТВ.

6. Заштеда на квалитет на обувки

Лице кое не се почитува себе ќе купи евтини чевли што ќе се распаднат по една сезона. Неквалитетната обувка влијае и на здравјето, бидејќи може да предизвика проблеми со зглобовите и коските, што не е случај со квалитетни обувки со анатомски дизајн. Да купите поскапи чевли не значи дека се расфрлате со пари. Тоа значи да се грижите за себе и за вашето здравје.

7. Игнорирање на здравјето

Здравјето е непроценлив подарок што никој и ништо не може да го купи или надомести. Луѓето кои се ценат себеси се свесни за ова и нивното здравје е на прво место.

8. Грижа за заби

Состојбата на вашите заби кажува многу за вас. Убавата насмевка е првото нешто што се забележува кај човекот, и тоа е знак на добро здравје и грижа за себе. Грдите заби со кариес, лош здив и слично ги уништуваат сите напори да изгледате привлечно. Затоа луѓето кои се сакаат и почитуваат себеси никогаш не пропуштаат посета на стоматолог!

9. Постелнина

Во просек, секоја личност поминува една третина од животот спиејќи. Квалитетот на спиењето влијае на тоа како ќе се чувствуваме во текот на денот, дали ќе бидеме продуктивни, но и здрави.

Затоа изборот на постелнина е многу важен. Ако изберете вештачки материјали во кои ќе се потите цела ноќ или ризикувате осип, не очекувајте квалитетен сон.

Луѓето кои се грижат за себе и се ценат себеси, секогаш избираат постелнина изработена од фин, мек, природен материјал, што го прави спиењето уште поубаво и квалитетно, а наместо да се трошат парите за цигари, кафани си нездрава храна и други лоши навики, купете добра постелнина.

10. Физичка активност

Сите знаеме дека вежбањето е одлично за здравјето. Помага во одржување на здрава тежина и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар и дијабетес тип 2.

Покрај тоа, редовното вежбање има големо влијание врз самодовербата. Научниците докажаа дека луѓето кои немаат проблеми со самодовербата полесно се одлучуваат редовно да вежбаат и имаат поголема мотивација.

11. Озборувања од други

Само луѓето кои не се почитуваат себеси можат да се чувствуваат добро додека зборуваат за некој зад неговиот грб. Најчесто тоа е само скриена љубомора.

Наместо да прават нешто со своите животи, луѓето со ниска самодоверба се обидуваат да ги предизвикаат успесите на другите. Од друга страна, самопочитуваната личност никогаш нема да потроши време и енергија на озборувања.

Тие немаат причина да се обидат да изгледаат подобро понижувајќи ги другите. Тие разбираат дека нивниот живот е само нивна одговорност и никогаш не обвинуваат никого за нивните проблеми и проблеми, а најмалку пријателите и пријателите кои имаат поголема среќа.

Драги читатели, ако ви се допаѓаат нашите текстови, споделете ги со вашите пријатели… така ни помагате да постоиме, а ние постоиме за вас. Благодариме

2 Shares