Пиете кафе наутро? Правите грешка. Еве кога треба да го испиете првото кафе

Многу луѓе тешко можат да го замислат почетокот на еден ден без кафе. Но, експертите тврдат дека омилениот пијалок е подобро да се консумира подоцна во текот на денот.

Според едно неодамнешно истражување на Ројтерс, повеќе од 85 проценти од луѓето во Америка редовно консумираат кофеин, па затоа не е чудно што тие наутро се поврзуваат со мирисот на свежо кафе.

Но нутриционистите велат дека во раните утрински часови веројатно не е најдоброто време за кафе, ако сакате да се чувствувате будни и да се подготвите за остатокот од денот.

Кафето веднаш по будењето може да ве направи нервозни и премногу активни набргу откако ќе го испиете, но исто така може да ве направи и многу уморни само неколку часа подоцна.

“Треба дефинитивно да го ограничите внесот на кафе веднаш откако ќе ги отворите очите”, вели нутриционистката Лаура Ципуло.

По будењето, самиот организам почнува да произведува покачен кортизол, хормон на стрес кој нè возбудува. Ако додадете кофеин кој го прави истото, толку многу кортизоли може едноставно да бидат премногу одеднаш.

Кога двојниот кортизол истекува по неколку часа, се јавува чувство на голема замор.

Затоа, препорачливо е првото утринско кафе да се испие неколку часа откако ќе се разбудиме

“Пијте кафе кога вашето тело произведува помалку кортизол, три до четири часа по будењето”, вели Ципуло

“Би рекол дека средината на утрото или раното попладне е најдобро време”, додава нутриционистката Лиза Лисиевски. “Тогаш нивото на кортизол е најниско, па користа од кафе е највисока”.

Сепак, не се согласуваат сите со таа теорија. Некои нутриционисти веруваат дека износот на кафе кое се консумира од времето на пиење е поважно.

Но, сите се согласуваат дека кафето не треба да се користи доцна. Според една студија, кафето може да го наруши спиењето до шест часа по пиењето, иако кулминира со ефект околу половина час до еден час по конзумирањето.

23 Shares