ГАЛЕРИЈА: 7 најдобри порно актерки на сите времиња – дали е вашата “ѕвезда“ на листата?

Велат дека секс индустријата е најстарата индустрија во светот, а дека луѓето веќе од порано измислиле пишување, фотографија и филм; еротизам, голи слики и порнографија, најверојатно, ќе бидат најстарите форми на уметност.

Навистина, порнографијата е постара од сите нас, и ќе живее по нас. Тешко е да се замисли времето во кое луѓето не сакаат да видат снимка од другите луѓе кои имаат секс, или не пронаоѓаат нови технологии за подобрување на нивното искуство на гледање порнографија.

Можеби еден ден ќе ја уништи технологијата и порно индустријата, па своите порно ѕвезди ќе бидат заменети од страна на роботи или совршени фото-реалистични 3Д слики, но во меѓувреме, порно индустријата (во најголем дел) бара живо човечко суштество за вашите фантазии да станат реалност.

Иако тоа е релативно лесно да се влезе во порно индустријата (веројатно, ние се уште не сме пробале), да се направи име и да се задржи на врвот, каде што се новите ѕвезди секогаш некои помлади, сигурно е потешко отколку во други индустрии.

Но, некои жени имаат изградено завидна кариера во овој бизнис и станаа ѕвезди надвор од светот на порнографијата. Веќе сте слушнале за нивните имиња, и ние сме прилично сигурни дека сте ги виделе како деца, криејќи се од вашите родители зад затворени врати од вашата соба.

Дами и господа, најдоброто од најдобрите.

7. Аса Акира

Аса е јапонка, родена во 1986 година, а нејзината кариера започна кратко време откако се преселила во Њујорк. На 19-годишна возраст, таа работеше како стриптизерка во Хастлер, по што нејзината пријателка Џина Лин ја претстави во порнографија во која оваа секси јапонка оствари завидлива кариера во која освои повеќе од десетина награди за AVN (Adult Video News).

Аса е многу разноврсна и со пишување на возрасни филмови, реалити ѕвезда и води свој бизнис. Во 2014 година ги објави своите мемоари во книгата “Независна: Порно-љубовна приказна“ и ја објави придружната есеиска книга “Dirty Thirty: A Memoir“ во 2016 година. Во нејзината кариера има снимено повеќе од 500 филмови за возрасни.

 

View this post on Instagram

 

Miami with @pornhub : )

A post shared by Asa Akira (@asahole) on

6. Џеси Џејн

Јавно позната како Џеси Џејн, оваа надарена русокоса е родена во 1980 година под името Синди Тејлор. Џеси е пензионирана од минатата година и ги освои сите порно индустриски награди во нејзината кариера и беше симбол на индустријата за порно во 2000 година.

Таа е позната по филмовите: Pirates, Babysitters, Pirates II: Stagnetti’s Revenge, и Cheerleaders. Како и другите актерки на нашата листа, Џеси направи скок од хардкор филмови со Starsky & Hutch, Entourage, документарниот филм на CNBC Porno: Business of Pleasure и неколку реални ТВ-емисии.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jesse Jane (@thejessejane) on

5. Саша Греј

Само за задникот на Саша Греј може да напишеме романи, но што да кажеме за неа, што не е кажано досега? На сцената беше само 3 години, од 19 до 21 година, кога ја напушти порно индустријата.

Но, во овие три години таа остави одличен белег на порнографската сцена и освои бројни награди, вклучувајќи го и Изведувач на годината на наградите AVN во 2008 година.

Таа е една од ретките актерки кои започнале со порно филмови и направиле малку успешен напредок во главните филмови и ја снимила драмата “The Girlfriend Experience“, црната комедија “Smash Cut“, независниот филм “I Melt with You“ и “Open Windows“, а таа се глумела самата себе во популарната серија “Entourage“.

 

View this post on Instagram

 

Photo by the talented @allanamato

A post shared by Sasha Grey (@sashagrey) on

4. Лиза Ен

Лиза Ен, родена во 1972 година, за првпат влезе во порно индустријата во 1994, но одеднаш излезе во 1997 година по лажниот аларм за ХИВ инфекцијата. Следните седум години најчесто била вклучена во стриптиз и била тесно поврзана со индустријата.

Таа се вратила во бизнисот како Сара Пејлин во познатото видео на Хастлер “Who’s Nailin’ Paylin?“ кој е пародија на тогашниот американски претседателски кандидат. Ова е време на ренесансата Лиза Ен, која беше во можност да ја ребрендира како MILF за нејзината AVN награда за MILF / Cougar Performer во 2009 година и за најсекси MILF во 2014 година.

Пред нејзиното второ пензионирање во порно индустријата, Лиза се активирала за правата на порнографски актерки, особено за третманот на црните актери во меѓурасната порнографија и се залагаше за промени во врска со тестирањето на порнографските актери за сексуално преносливи болести.

 

View this post on Instagram

 

Fun in the Sun by Day…. Fun on @camsoda by night! Tonight #live 9pmET/6pmPT #camsoda #TRLA

A post shared by Lisa Ann (@thereallisaann) on

3. Сани Леоне

Кариерата на Сани Леоне започнала во раните 2000-ти години откако се појавила во голем број списанија, и станала “Љубимец“ во Пентхаус за месец март 2001 година и повторно во 2003 година.

По Пентаус почна да работи со Vivid во 2005 година кога излезе нејзиниот филм, со едноставно име – Sunny. Долго време, Сани имала секс само со жени на екраните, пред да ја сними својата прва сцена со маж во 2008 година.

Освен порнографијата, во Vivid исто така учествуваше во нивната комична турнеја и беше модел за колекцијата на обувки на Vivid. Скокот во мејнстрим медиумите ја направи како водителка на бројни MTV Video Music Awards на MTV India.

Сани се пензионираше засекогаш во 2013 година, велејќи дека не планира да се врати. Ти благодаиме Сани за твојот придонес, ни беше задоволство!

2. Тори Блек

Тори има многу причини да се фали во големата конкуренција на порно актерка. Таа беше првата жена што ја освои наградата за најдобра женска награда AVN две години по ред, во 2010 и 2011 година. Таа исто така беше модел во Пентхаус и ја освои наградата “Љубимец“ на Пентхаус за декември 2008 година.

CNBC, исто така, ја прогласи за една од 12-те најпопуларни порно ѕвезди, фокусирајќи се на нејзината улога како жена мачка во “Batman XXX: A Porn Parody“. Благодарение на бројни филмови, награди и улоги во главните медиуми (Лекси Стил во Реј Донован), таа го изгради името на порнографска ѕвезда насекаде и за секој што ја слушнале.

Денес, Тори е режисерка и мајка на две деца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tori Black (@misstoriblack) on

1. Џена Џејмисон

Не може да се зборува за порнографија без да се спомене едната и неповторлива Џена Џејмисон. Оваа жена го постави златниот стандард за сите претстојни порно актерки и ќе биде запаметена како најдобра актерка за возрасни засекогаш.

Џена ја започна својата кариера во 1993 година како стриптизерка пред да биде именувана за највисокото ново лице во порно индустријата. Во 2000 година, таа ја основа сопствената компанија, ClubJenna и објави низа од сопствените XXX филмови.

Таа се појави во некои од најпродаваните порнографски филмови на сите времиња и ја напиша книгата “How to Make Love Like a Porn Star: A Cautionary Tale”, која помина шест недели како бестселер на “Њу Јорк Тајмс”.

Џена има собрано неколку десетици AVN награди и остави зад себе богата кариера. Иако се повлече од порнографија во 2008 година, нејзиното влијание се чувствуваше низ целата индустрија, преку која ниту една актерка, уредник ниту агент не би оделе без размислување за стандардите што ги поставила Џена.

6 Shares