7 работи кои никогаш не се случуваат во животот, а редовно ги има на филмовите

Колку пати сме гледале филм и сме помислиле дека некоја сцена е толку нереална, што не исфрлила од колосек и повеќе не сме можеле да се фокусираме на акцијата, бидејќи не верувавме во приказната?

На пример, јас никогаш не погледнав понатаму од втората епизода на генијалната серија “House of Cards“, бидејќи кога Кевин Спејси се сврте кон камерата и директно разговараше со нас, за мене серијата веќе немаше смисла.

Додека гледам во нешто, сакам да биде логично, оправдано и убедливо. Сакам да верувам во тоа што ми го зборуваш. Ова не значи дека не може да постои патување низ времето или дека ми пречи кога животните зборуваат. Можете да ми продадете што и да посакате, но барем потрудете се приказната да држи вода.

Да не зборувам за тоа колку филмови што сме ги гледале во некои формативни, чувствителни години ни ставиле нереални очекувања за љубовта, за да замислиме каков треба да биде совршениот маж или жена.

Но, постојат некои работи што се случуваат редовно во филмовите и сериите и што се земаат здраво за готово, но реално, во вистинскиот живот речиси никогаш не се случуваат.

1. Сцени од аеродромите

Почитувани жени, ако сакате некој тип да разбере дека ве сака, едноставно одете на аеродромот и резервирајте го вашиот лет за било каде. Тоа, исто така може да биде од Скопје до Охрид.

Не е важна дестинацијата, важно е да сте на аеродромот. Би било интересно да се брои колку филмови завршуваат со сцена на аеродромот. Приказните може да се разликуваат, но класиката оди слично како оваа.

Главната хероина го поминува влезот и започнува да се качува во авионот. Во тој момент главниот лик прави некое ирелевантно дејство, главно далеку од аеродромот, кога одеднаш ќе сфати што се случило. Таа заминува! Тој сфаќа дека многу ја сака и не може да ја пушти.

Иако до нејзиниот лет има уште 5 минути, тој одлучува да не ја повикува на телефон, но веднаш скока во автомобилот и во следните 10 минути гледаме драматично возење до аеродромот, каде што и сообраќајот не му оди во прилог.

Доаѓа до аеродромот, трча да се пријави и сфаќа дека таа веќе заминала. Го вади паричникот, се разбира со него е пасошот, купува билет за истиот или друг лет, само да се дојде до портата. Трча, ги турка старите луѓе, сето тоа само за да пристигне. Таа за последен пат се свртува и во тој момент им се сретнуваат погледите.

Ние не велиме дека ова никогаш во некоја ситуација не се случило, но велиме дека ако е, тоа сигурно е инспирирано од овие ретардирани филмови за кои никогаш нема да се качиме во авион без да погледнеме назад, за секој случај.

2. Речиси сè што се случува во акционите филмови

Негативците немаат поима да целат кога пукаат. Тие ќе пукаат на подот, таванот, ѕидовите, нозете, насекаде, само да му дадат време на главниот јунак да избега. Исто така, ако повеќе негативци се борат против главниот херој, тие ќе го напаѓаат еден по еден, за овој успешно да се одбрани. Тоа што се негативци кои сакаат да го убијат, не значи дека не се фер.

Бомбите секогаш, ама баш секогаш имаат голем црвен LED дисплеј кој брои време до експлозијата, така што добрите момци точно знаат колку време имаат и се извлекуваат во последен момент.

И пиштолите се нешто како жилет за еднократна употреба. Кога снемува куршуми во едниот, тој едноставно се фрла, а по некое чудо се појавува некаде нов пиштол, секако целосно наполнет. Дури и во Америка пиштолите не висат по дрвјата. Ви се молам.

3. Сите знаат кореографија за танц

Ние сите знаеме дека за учење кореографија на песната треба малку вежбање. Особено ако има 50 луѓе кои треба да бидат синхронизирани. Но, во филмот, можно е случајните луѓе кои никогаш не се виделе, во клубот или во средината на улицата да танцуваат во исто време, синхронизирани како да се подготвувале за национален натпревар по танц.

Сите до еден танцуваат. Во исто време. Идентична кореографија. Кога тоа се случило некаде?

4. Големите романтични гестови

Во филмовите, вистинската љубов се докажува (освен на аеродромите), така што лицето јавно се понижува пред многуте луѓе за да ви каже колку ве сакаа.

Сцените како онаа во филмот “10 причини зошто те мразам“ каде Хит Леџер и ја пее “I Love you baby“ на деовјката што ја сака пред целото игралиште, се главниот виновник зошто вашите девојки се секогаш незадоволни и нешто им пречи. Барем во средното училиште.

Ние не сме виновни за тоа што Холивуд нè научи дека ако дечкото нѐ сака, тој ќе ни покаже со тоа што ќе се посрамоти пред неговите пријатели, и ќе ни изрази љубов пред сите наши другарки. Бидејќи која е поентата во средното училиште од тоа другарките да ти бидат љубоморни.

5. Такси

Кога седнувате во такси и викате “следете го оној автомобил”, таксистот секогаш ќе го стори тоа без прашање. Исто така, кога плаќате за такси, доволно е само да го отворите паричникот и без да гледате во него, да ја извадите првата случајна банкнота и да излезете. Износот е секогаш точен.

6. Телефонските разговори

Дали некогаш сте виделе некој во филмовите да зборува на мобилен телефон и да ги поздрави на крајот од разговорот? Не, во филмовите, телефонските повици се прават така што, вие ѕвоните и веднаш штом лицето ќе ви крене, почнувате да разговарате и кога ќе завршите веднаш затворате. Зошто да губите време за непотребни поздрави. Времето е пари.

7. Криење во системите за вентилација

Следниот пат кога ќе си играте со детето криенка и не можете да го најдете, обидете се да ги проверите системите за вентилација во зградата. Ако гледале барем еден акционен филм во нивниот живот, јасно им е дека вентилационите ходници во ѕидовите се совршено место за да се скријат, каде што е лесно да се влезе, осветлувањето е совршено и може да ве однесе до било кој дел од зградата.

5 Shares