5 намирници кои најбрзо ги чистат органите од никотин

Тешко е да се ослободите од цигарите, но ако планирате да го сторите тоа или веќе сте го направиле првиот чекор, оваа храна ќе ви помогне во тоа!

Секој што (барем еднаш) решил да се ослободи од цигарите знае колку е тешко, но откако ќе ја донесете таа важна одлука (ние ве поддржуваме!). Изберете ги сите сојузници кои ќе ви помогнат да ја спроведете што е можно поболно.

Многу е важно да се забрза исфрлањето на токсините (никотин) од организмот, а во тоа ќе ви помогнат некои намирници кои имаат многу моќен ефект при чистење на организмот.

1 Зелен чај

Познато е дека пушењето на телото ја губи потребната вода, така што телото станува многу побрзо во состојба на дехидрираност. Пиењето зелен чај полн со антиоксиданси исфрла никотин од клетките.

2 Спанаќ

Фолната киселина, со која е богат овој зеленчук, е важна за нормално функционирање на организмот, но исто така му помага на организмот да се ослободи од никотинот.

3 Моркови

Содржи голема количина на витамини А, К, Ц и Б, кои се главните средства за чистење на телото и ја враќаат виталноста што никотинот ‘ја краде’ од кожата.

4 Брокула, карфиол и зелка

Зеленчук како брокула, карфиол и зелка содржи многу антиоксиданти кои совршено го чистат организмот од многу токсини.

5 Агруми

Сок од портокал, лимон и / или грејпфрут многу ефикасно го чисти организмот од никотин.

6 Shares